Irena Moravcová: Dům roztříštěných snů

Měla jsem čtenářskou krizi. Nedařilo se mi do ničeho pořádně začíst. Přečetla jsem jednu, dvě stránky a knihu odložila. Mrzelo mě to, ale nebyla jsem schopna se pořádně soustředit a nechtěla jsem se do čtení nutit. A pak mě napadlo, že potřebuji příběh, který přečtu jedním dechem a který ukončí to čtenářské trápení. Tak jsem si v knihovně půjčila městskou fantasy detektivku z prvorepublikové Prahy a přelouskala ji během prodlouženého víkendu. A už se moc těším, až se o víkendu zase do něčeho začtu.

Sestry Krásovy jsou nadané schopností číst myšlenky a dokonce je ovlivňovat. Jsou to milé, slušně vychované mladé dámy, takže svého neobvyklého daru nezneužívají. Hlavní postavou románu je Doramo – na svou dobu ještě nepříliš typická mladá žena. Je vysokoškolsky vzdělaná a dokonce pracuje v advokátní kanceláři svého otce. Při návštěvě biografu se seznámí s doktorem Oswaldem Steinem. Najdou v sobě zalíbení, začnou se scházet a dojde i k seznámení s rodiči a příbuznými. Oswald je v některých věcech nepřístupný, nerad hovoří o svých bratrech – Gerhard padl ve válce, Theodor byl za zvláštních okolností zraněn a přišel o rozum. Doramo se snaží proniknout do jeho mysli a dozvědět se o něm víc. Dokonce se mu svěří se svým nadáním, ale on – pragmatický neurolog (nebo spíš jeho tehdejší obdoba) – tomu nevěří a myslí si, že je pod tlakem v zaměstnání a měla by si odpočinout. Doramo je jeho postoji zklamaná, jeho názory nesdílí. Oswald nevěří ani jejímu zjištění, že bohatá tetička Hildegarda surově týrá své služky. Doramo to zjistí, když ji k ní pozvána na návštěvu; panovačná vdova se snaží svému oblíbenému synovci najít nevěstu sama a emancipovaná dívka jí není příliš po chuti. Podnikavá Doramo chce vypátrat, co se u tetičky děje, do všeho zasvětí své sestry a společně se rozhodnou, že tomu přijdou na kloub. Doramo se chce také dozvědět, jak to bylo s Oswaldovými bratry a požádá paní Steinovou, zda by s ní mohla navštívit Theodora. Hned od prvního okamžiku je jí jasné, že se za jeho současným stavem skrývá nějaké tajemství a chce ho odhalit.

Hodně se mi líbil vztah sester Krásových. Mohly se na sebe vždy a za jakýchkoliv okolností spolehnout. Často spolu v myšlenkách komunikovaly na dálku a přivolávaly se tak na pomoc, když se jedna z nich – většinou to byla Doramo – ocitla v nesnázích. Moc pěkně byla popsána Praha na počátku 20.let minulého století a tehdejší život vyšší střední třídy. Začátek knihy nebyl příliš akční – autorka nás pomalu seznamo-vala s postavami a hlavně rodícím se vztahem mezi Doramo a Oswaldem, ale bylo to velmi umírněné, žádná naivní červená knihovna. Nicméně po návštěvě u babizny Hildegardy to dostalo spád a jedna akce střídala druhou. Byl to zajímavý námět – místy retro sci-fi, místy horror. Klidně bych si něco podobného za čas znovu přečetla, protože mám pohádky pro dospělé ráda. Ideální čtení na prodloužený víkend nebo na dovolenou, pokud chce člověk vypnout a ničím se příliš netrápit. Pokud by někdo měl typ na něco podobného, sem s ním 🙂

Autorka románu je nejen spisovatelka, ale také historička a archivářka. Za své povídky získala několik literárních cen, velmi ráda si od ní ještě něco přečtu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s