Octavia E. Butler: Podobenství o rozsévači

Tak na toto jsem se hodně těšila. Apokalypsa v nepříliš vzdálené budoucnosti – to já ráda 🙂 Nakonec jsem až tak nadšená nebyla, ale na autorku jsem v žádném případě nezanevřela. Napsala ještě několik oceněných sci-fi a některá z nich si ráda přečtu, jejich náměty vypadají velmi zajímavě a mají velmi slušná hodnocení.

USA 20. let 21. století se nacházejí ve velmi neutěšené situaci. Na jihu země se rozšířila droga, která v jejích uživatelích vyvolává potřebu zakládat ohně. Jejich řádění nikdo nebrání, státní orgány jsou k celé situaci netečné. Hlavní prioritou státu jsou velmi nákladné lety vesmíru. Policie využívá situace, nechává si za zákroky zaplatit a často ještě postižené okrádá. Lidé z jihu se snaží dostat na sever, do Kanady, hledají tam práci, která na jihu není. Všude jsou spousty bezdomovců, lidé se navzájem vraždí, okrádají, dochází k případům kanibalismu, život nemá žádnou cenu. Platit se musí i za pitnou vodu.

Hlavní postavou je šestnáctiletá černoška Lauren, která s rodinou žije v uzavřené komunitě. Její otec je něco jako pastor, nevlastní matka se stará o tři mladší bratry. Lauren je díky drogové závislosti své biologické matky „obdařena“ vlastností, díky níž cítí bolest druhých. Je to velmi bystrá dívka, která se bojí o budoucnost a snaží se na ni co nejlépe připravit. Poté, co je její komunita napadena zfetovanými násilníky a většina jejích obyvatel je zabita, se musí vydat na cestu za novým životem.

Kdybych před lety nečetla Cestu od Cormaca McCarthyho, tak by se mi Podobenství líbilo mnohem více. Vadila mi hlavní hrdinka – přišla mi na svůj věk příliš vyspělá – moc chytrá, uvědomělá, neodpovídalo to jejímu věku. Vadilo mi i její náboženské zapálení. Ostatní postavy už mi přišly vcelku uvěřitelné. Mohlo to být navíc i kratší. Události z putování na sever se opakovaly a víceméně nic nového nepřinesly. Občas jsem knihu odkládala a vracela se k ní až po čase, protože mě to místy nebavilo. Debaty o náboženství jsem přeskakovala. Ale jak už jsem psala výš, tak se mi líbí, jak a o čem autorka píše (respektive psala, protože zemřela v roce 2006), takže si postupem času přečtu ještě nějaký další román. Získala několik prestižních cen a ta témata vypadají lákavě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s