Gail Honeyman: Eleanor se má vážně skvěle

Jsou knihy, na které se těším a knihy, od kterých vůbec nic nečekám. A pak jsem překvapena, jaký poklad se mi doma skrýval a málem nepřečten byl odnesen do knihobudky 🙂 Po dočtení Eleanořina příběhu jsem si uvědomila, jaká je škoda, že některé knihy jsou chvíli populární a pak po nich ani pes neštěkne, byť by si zasloužily dlouholetou pozornost. Jsou chvíli in a pak je nahradí jiný titul a už se k nim málokdo vrátí. A tak pořád dokola. Občas je mi smutno po časech, kdy vycházelo méně knih a čtenáři si jich tak víc vážili. Více osudy hrdinů oblíbených románů prožívali, vyprávěli si o nich.

Eleanor je třicetiletá osamělá žena. Pracuje v reklamce, kde se jí kolegové posmívají kvůli jejímu vzhledu, zvláštnímu způsobu vyjadřování a nepříliš přátelskému, až povýšeneckému chování. Ale pak dostane lístky na koncert místní kapely a zamiluje se do zpěváka. Jako nějaká dospívající dívka. Pořídí si kvůli němu laptop, internet a chytrý telefon. Sleduje ho na všech sociálních sítích. Představuje si, jak spolu budou chodit, co budou podnikat. Uvědomí si, že by svůj nepříliš atraktivní vzhled měla poupravit, aby se mu více líbila. Její postupná proměna vzhledu je fantastická. Ale mnohem důležitější je změna chování, k níž by patrně nedošlo, kdyby se jí nepokazil pracovní počítač a nemusela na opravu volat nového ajťáka. Raymond o ní nic neví, tak se k ní chová jako k normální mladé ženě. Když ji jednou v pátek doprovází cestou z práce, připletou se ke kolapsu starého pána, zavolají mu sanitku a posléze ho jdou navštívit do nemocnice. Osamělá Eleanor díky Raymondovi pozná svět, v němž existují milující matky, soudržné rodiny, obětaví přátelé a drobné každodenní radosti.

It had been quite a day. I felt drained, but something had crystallized in my mind. These new people, new adventures…. this contact. I found it overwhelming, but, to my surprise, not at all unpleasant. I had coped surprisingly well, I thought. I had met new people, introduced myself to them, and we had spent problem-free social time together. If there was one thing I could take from today‘ s experiences, it was this: I was nearly ready to declare my intentions to the musician. The time for our momentous first encounter was drawing ever closer.

Jak už jsem zmínila výš, knihu jsem původně ani číst nechtěla. Dostala jsem ji už jako přečtenou od sousedky, která ji chtěla poslat dál. Ale pak jsem si řekla, že ji zkusím aspoň prolistovat, než ji odnesu do knihobudky. A musím říct, že mě pohltila hned od prvních stránek. Nejdřív jsem se smála tomu, jak je Eleanor Oliphant hrozná, afektovaná, nepříjemná. Jak lpí na svých zvycích. Ale jak se pomalu odkrývala temná tajemství z minulosti, začala jsem jí velmi fandit a z její změny osobnosti jsem měla velkou radost. Je velice snadné někoho odsoudit kvůli vzhledu, neobvyklému chování a zvykům. Zaškatulkovat ho jako podivína a nedat mu šanci. Nevíme, v jakých poměrech ten člověk vyrůstal, co se mu stalo, co ho ovlivnilo. Je úžasné narazit na lidi s dobrým srdcem, se kterými je nám dobře. Ale možná kdysi takovými byli i ti, kteří takoví nejsou. Dostalo se jim špatného zacházení v dětství, někdo je zklamal či zradil v dospělosti. Proto si říkám, že bychom si všichni měli jednou za čas přečíst Eleanořin příběh. Nebo jinou knihu, která mi nezkřížila cestu, zabývající se zábavnou formou podobným tématem. Abychom si uvědomili, že lidé nejsou černobílí. Každý v sobě má pestrou paletu barev, jen některé z nich jsou díky různým okolnostem hodně tlumené.

Raymond sent me an electronic mail message at work the next week – it was very odd, seeing his name in my inbox. As I had expected, he was semi-literate.

Hi E, hope all good with u. Got a wee favour to ask. Sammy´s son Keith has invited me to his 40th this Saturday (ended up staying late at that party BTW, it was a rite laugh). Fancy being my plus one? It’s at the golf club, there‘ s a buffet? No worries if not – let me no. R

A buffet. In a golf club. The Lord giveth and the Lord taketh away. And two parties in a month! More parties that I had been to in two decades. I hit reply:

Dear Raymond, I should be delighted to accompany you to the birthday celebration. Kind regards, Eleanor Oliphant (Ms)

Moments later, I received a response: 🙂 Twenty-first-century communication. I fear for our nation‘ s standards of literacy.

Při čtení mi v hlavě zpočátku zněla Eleanor Rigby od Beatles – kvůli jménu hlavní hrdinky, ale i kvůli osamělosti, která z písně čiší a kterou prožívá i knižní Eleanor.

2 komentáře: „Gail Honeyman: Eleanor se má vážně skvěle

    1. Ona je opravdu jako z jiné planety. To její okolí navíc bylo vybráno tak, aby ten rozdíl ještě víc vynikl.
      Jsem ráda, že jsem knihu četla a budu na ni dlouho vzpomínat a různě ji doporučovat. Asi ji někomu i koupím k narozeninám, uvidím 🙂👍

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s