Nina Špitálníková: Mezi dvěma Kimy – Na studiích v KLDR

Koreanistce Nině Špitálníkové se v letech 2011 a 2012 podařilo dostat na studijní pobyt do severokorejského Pchjongjangu. V knize vydané v roce 2017 u Nakladatelství Lidové noviny popisuje novodobé dějiny jedné z posledních bašt totalitního režimu. Orwellovo 1984 je proti tomu, co v knize popisuje, pohádkou pro děti.

Je neuvěřitelné, jaký život vedou prostí Severokorejci. Na každém kroku hlídá tajná policie, na všechno je třeba povolení. Obchody zejí prázdnotou, ale leccos se dá sehnat na černém trhu, který tu rozkvetl po hladomoru na začátku 90.let. Nejhorší je osobní nesvoboda. V zemi existuje instituce nazvaná inminban – skupina lidí, kteří vzájemně dohlížejí jeden na druhého. Všichni Severokorejci, vyjma vojáků, automaticky spadají pod inminban v místě svého bydliště a do takovéto jednotky patří většinou 20-40 domácností. V čele každého inminbanu je většinou žena středního věku, která je odpovědna za kontrolu sousedů, sledování trestní činnosti nebo politické neposlušnosti. Musí se hlásit návštěvy, délka jejich pobytu a to, zda chtějí přespat. Často probíhají namátkové kontroly bytů. Severokorejci mají předepsané oblečení, délku vlasů. Ženy nesmějí jezdit na kole. Pokud se někdo dopustí zločinu, jsou do vězeňských táborů posílány celé rodiny a žijí tu ve velmi krutých podmínkách a musí velmi těžce pracovat. Lidé zde často umírají hlady. Dětem jsou vymývány mozky již od doby, kdy začnou chodit do školky.

ústava článek 43 (Poslání výchovy a vzdělávání) z roku 1972: Stát je povinen uvádět principy socialistické výchovy do praxe a vychovávat novou generaci v neochvějné revolucionáře, kteří chtějí bojovat za společnost a lid a stanou se lidmi nového komunistického typu, kteří jsou plni znalostí a vědomostí, jakožto i mravního a fyzického zdraví.

Ve školce jsou dětem recitovány básně v souladu se severokorejskou propagandou:

Kam jsme šli? Šli jsme do lesa. Kam jdeme? Jdeme přes hory. Co budeme dělat? Budeme zabíjet japonské vojáky.

Učí se i různé revoluční písně – např. song s názvem Zastřel amerického zlosyna:

Našimi nepřáteli jsou američtí zlosynové, kteří nám chtějí vzít naši krásnou vlast. Zbraněmi, které si sám vyrobím, je zastřelím. Bum, bum, bum.

Severokojeci nemají šanci dozvědět se pravdu, poslech zahraničních rozhlasových stanic je přísně trestán, navíc jsou rádia jen na povolení a knoflíky, kterými se ladí stanice, jsou odmontovány. V tisku a v televizi je jen propaganda.

Mrzelo mě, že se v knize neobjevuje více autorčiných postřehů. Je pravda, že popisovala život na kolejích, jídlo, neustálé prohlídky jejich pokoje, to, jak po nich profesoři pod různými záminkami lákali léky. Zmínila se i o cestě metrem, návštěvě kostela, buddhistického kláštera i o tom, jak se snažila komunikovat s místními. Přesto jsem měla pocit, že toho ze sebe mohla dát víc. Moje zklamání patrně plyne z toho, jak moc mám ráda styl Ladislava Zibury. Ale uvědomuji si, jak je to vůči Nině Špitálníkové nefér, protože tady srovnávám hrušky s jabkama 🙂 Mezi dvěma Kimy nemůže být hravá jako Láďovy knihy, působí na mne spíše jako diplomová práce ozvláštněná osobními postřehy. Před vydáním knihy měl někdo opravit chyby v textu, kterých je tam nepočítaně a kazí to celkový dojem z četby.

Něco ze života autorky:

2 komentáře: „Nina Špitálníková: Mezi dvěma Kimy – Na studiích v KLDR

    1. Paní Nina je velmi milá a líbí se mi její názory, ale ve všech rozhovorech má v každé větě slovo jakoby a to je fakt hrozné 😀
      Tuto knihu by lidé měli číst a vážit si demokracie a výdobytků civilizace, které bereme jako samozřejmost. Ale také bychom si měli uvědomit, že se dá vyžít i s málem a zbytečně ty věci nehromadit!!!

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s