Leslie Parry: Chrám divů

Konec devatenáctého století nebyl pro obyvatele New Yorku zrovna procházkou růžovou zahradou. Obyčejní nepříliš majetní lidé se museli živit, jak se dalo. Ve velkoměstech sice byla spousta příležitostí, jak si přivydělat, ale velmi často to byla nesmírně těžká, často podřadná a vždy velmi špatně placená práce. Do velkých měst se stahovali lidé, kteří trpěli různými druhy postižení – viditelnými i skrývanými. V autorčině prvotině se podíváme do zábavního podniku na Coney Islandu a do temných uliček Manhattanu a z několika zdánlivě nesouvisejících příběhů na konci vznikne celkový obraz. Takže zase jedna z mých oblíbených skládaček 🙂

Hlavních postav je v tomto příběhu několik. Začnu Odile – dívkou, která vyrůstala na Coney Islandu se svým dvojčetem sestrou Belle. Jejich matka řídila podnik nazvaný Chrám divů a zde vystupovaly i sestry. Po požáru Chrámu, smrti jejich matky a také některých vystupujících Belle beze slova rozloučení zmizí. Odile se vydá ji hledat na Manhattan. Dalším důležitým hrdinou knihy je Sylvan – mladý muž neurčitého původu, který se živí placenými rvačkami v pofiderních klubech a po nocích čistí latríny a podobná zařízení. Jednou v noci najde na jednom takovém příšerném místě opuštěnou maličkou holčičku a ujme se jí. Zároveň se rozhodne pátrat po ženě, která se svého dítěte rozhodla zbavit tak strašným způsobem. Poslední hrdinkou Chrámu divů je Alphie – tato mladá křehká žena se na začátku příběhu ocitá v blázinci na ostrově nedaleko Manhattanu. Čeká, že si ji tam každou chvíli vyzvedne manžel Anthony. Po svém příchodu do NY se živila vlastním tělem a posléze měla živnost, podle níž jí začali říkat Da Vinci. Pomocí make-upu a různých barviček opravovala obličeje zbitých mužů, aby nevyděsili své rodiny. Pak potkala Anthonyho a provdala se za něj. Anthony byl pohřebák a žil v domě s matkou. Té se Alphie ani trochu nezamlouvala, kontrolovala dokonce, zda Alphie menstruuje a tak se mladá dvojice rozhodla, že dítě adoptují. Plán bohužel nevyšel tak, jak zamýšleli. Anthony podlehl volání své závislosti, v opiovém doupěti se předávkoval a proto s matkou neodjel na plánovanou návštěvu.

Při pátrání po sestře narazí Odile na Sylvana a spojí s ním své síly. Posléze se setkají i s Alphie a dívkou s vyříznutým jazykem. Podařilo se jim společně utéci z blázince a Alphie se konečně dozvídá, co se v noc před jejím uvězněním vlastně stalo a proč. Odile najde Belle, miminko svou skutečnou maminku a dva osamělí lidé se vydají na společnou cestu životem.

V příběhu došlo k velmi zajímavému odhalení. Nebudu ho zde prozrazovat, byla by to velká škoda pro ty, kteří to tu čtou a chtěli by si román případně přečíst. Nedalo se to nijak odhadnout, přišlo to jako blesk z čistého nebe. Líbilo se mi, že se román skládal z příběhů vyprávěných různými postavami. Nejsmutnější byl příběh Alphie, ta v životě zažila jen pár hezkých okamžiků s Anthonym. Stejně jako Sylvan se dříve pohybovala na dně společnosti a nevypadalo to, že by se jí kdy v životě mohlo vést lépe. Popisy způsobů, jak se v tu dobu zacházelo s pacientkami v blázinci, byly strašlivé. Nedostatek jakékoliv empatie či péče. Jen beznaděj. Nejlépe na tom byla Odile – prožila šťastné dětství obklopena lidmi, které milovala a nebýt požáru a všeho, co následovalo, byl by její život klidný a bez větších vzrušení. V epilogu se pak dozvídáme, že se všem hlavním postavám začalo vést mnohem lépe. Usadily se, vyrovnaly se se svými postiženími, našly si lepší práci, lásku a z jejich bývalých životů jim zůstaly jen vzpomínky. Moc jsem jim to všem přála.

Román poprvé vyšel v angličtině pod názvem Church of Marvels roku 2015 a je věnován autorčině sestře. Do češtiny pro Odeon přeložila Eva Dobrovolná

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s