Delia Owens: Kde raky spievajú

Při čtení této knihy máte pocit, že se projíždíte močálem na staré loďce, slyšíte křik čajek, stojíte na břehu oceánu a díváte se na svět očima hlavní hrdinky. Autorka románu – Delia Owens – se podílela na několika mezinárodních bestsellerech z oblasti literatury faktu. Publikovala v několika odborných časopisech a k oblasti, v níž se román odehrává, má blízký vztah – vyrůstala v Georgii a vystudovala biologii na University of Georgia. Where the Crawdads Sing je její románovou prvotinou.

Ačkoliv bývám opatrná, co se týče knih, které na obálkách hlásají, že jsou bestsellery, tak tady jsem neváhala. Zaujalo mě téma, snažila jsem se o knize zjistit co nejvíc info a rozhodně nelituji, že jsem si ji koupila na předvánočním výletě do Bratislavy 🙂 Jednou se k ní určitě vrátím. Nejen kvůli příběhu, ale hlavně kvůli poetickým popisům přírody. Pravděpodobně se zajdu podívat i na film, na který se chystá Reese Witherspoon (více info zde  ), ačkoliv se obávám, že se film zaměří pouze na Kyiny vztahy s lidmi a na vyšetřování vraždy. Příroda bude sloužit pouze jako efektivní kulisa. Ale třeba se pletu a vše bude jinak 🙂

Hlavní hrdinkou tohoto mezinárodního bestselleru je Kya. Na začátku příběhu je jí pět let. Nejdříve rodinu žijící v chatrči v močálech na pobřeží Severní Karolíny opustí matka, postupně začnou odcházet i starší sourozenci a děvčátko zůstane jen s otcem alkoholikem. Po nějaké době zmizí i on a Kya je na vše sama. Schovává se před lidmi ze sociálního úřadu i před lidmi z městečka Barkley Cove. Jediní, kterým se postupem času naučí důvěřovat, jsou manželé provozující obchod v močále. Osamělá dívenka má úžasný pozorovací talent co se týče přírody, která ji obklopuje. Jednoho dne narazí na o pár let staršího Tatea, kterého její talent pro pozorování přírody velmi zaujme a začne ji učit číst a psát. Zamilují se do sebe, ale pak je oddělí Tateův odchod na vysokou školu a Kye se začne dvořit místní mladík Chase, který ji nejdřív bere jen jako trofej – Kya je ve městě považována za divošku z močálu a dospívající chlapci ji chodí strašit. Ale dívka, která má tak blízký vztah k přírodě, dobře ví, jak se před nimi ukrýt. Když je Kye něco málo přes dvacet let, je obviněna z Chaseovy vraždy – jeho tělo je nalezeno pod rozhlednou v močálu. Od samého počátku vyšetřování jsou proti ní zaujati jako vyšetřující, tak místní obyvatelé a jen díky schopnostem obhájce Toma se podaří prokázat její nevinu.

Chronologické vyprávění o Kyině životě se střídá s krátkými kapitolami o vyšetřování Chaseovy vraždy následované kapitolami z vězení a soudní síně. Víc se mi líbilo v močále, mezi ptáky, vodními tvory, zkrátka na místech, která Kya tolik milovala. Byla to fascinující dívka toužící po lásce, kterou v dětství poznala jen velmi krátce a pak už jen měla pocit, že ji všichni zradili.

Ako vaščina ľudí, aj Chase poznal močiar ako nejakú vec, ktorá se používa, jazdí se tam na člne, chytajú sa tam ryby, alebo sa vysušuje kvoli polnohospodárskej pode, a Kyine vedomosti o jeho obyvateloch, prúdoch a druhoch tŕstia mu pripadali zaujímavé. Lenže nemal trpezlivosť na to, ako opatrne sa všetkého dotýka, jazdí pomaly, vypína motor, aby nevystrašila srnky, a v blízkosti vtáčích hniezd začne šepkať. Nemal záujem zistovať nič o mušliach ani pierkach, a keď si robila poznámky do zápisníka alebo zbierala vzorky, pýtal sa jej, načo se s tým zahadzuje. 

„Prečo maľuješ trávu?“ opýtal sa jej jedného dňa.

„Maľujem ako kvitne“.

Zasmial sa. „Tráva nekvitne“

„Jasné, že kvitne. Pozri na tieto kvietky. Sú maličké, ale krásne. Každý druh trávy má iný kvet alebo okvetie.“

„A čo s tým všetkým akože budeš robiť?“

„Zaznamenávam si, čo sa naučím o močiari.“

„Jediné, čo potřebuješ vedieť je, kde berú ryby, a to ti poviem aj ja,“ povedal. Zasmiala sa mu, aby mu urobila radosť, nikdy předtým nič také nespravila. Vzdala sa daľšieho kúska samej seba, aby si niekoho udržala.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s