Čtení na léto 2020

Redaktoři z www.iliteratura.cz pro nás jako každý rok vybrali knihy, které bychom si letos v létě mohli s chutí přečíst. Krátce nastínili děj a velmi vtipně doporučili cílové skupině čtenářů. Myslím, že se jimi budu do budoucna inspirovat a budu to tu taky používat 😉 Několik zajímavých titulů jsem si tu našla a zapsala do patrně až mou smrtí končícího seznamu knih, které si jednou hodlám přečíst 🙂 Dá mi tu někdo vědět, zda ji/ho zde také něco zaujalo? Byla bych ráda 🙂

 


překladová beletrie

 Iulian CiocanSrdcová dáma. Přel. Jiří Našinec, dybbuk, 2020, 152 s.
Osudy všech postav nevelkého románu se točí kolem záhadné jámy, která se náhle objevila uprostřed Kišiněva a stále se rozšiřuje. Je to nejen středobod životů figurek, jimž jáma tak či onak zasáhne do života, ale hlavně ostře satirická metafora korupce a arogance moci. Postupně vše stahuje do pekelné hloubky.
Pro nezdolné optimisty

 José Maria Eça de QueirósKorespondence Fradika Mendese. Přel. Zuzana Turková, Triáda, 2019, 368 s.
Pokud vás trápí, že jste se nikdy pořádně nenaučili žádný cizí jazyk, ve fradikovském pojetí si jen uchováváte vlastní originalitu a nehodláte se stát pouhou kopií. Každý kdo někdy stál proti zbytnělé byrokracii, ocení eleganci i vytrvalost, s níž Fradique Mendes čelil trestuhodné tuposti úřadů, které neuměly spočítat clo pro zásilku obsahující mumii. Dopisy „nejzajímavějšího Portugalce 19. století“ Fradika Mendese jsou velice vtipné a plné paradoxů a při pozorném čtení i mnohem hlubší, než by se na první pohled zdálo. A jejich odesílatel na rozdíl od adresátů možná ani nikdy neexistoval.
Pro ty, kdo odložili cestu do Portugalska

Nino HaratischwiliováOsmý život (pro Brilku). Přel. Michaela Škultéty, Host, 2020, 864 s.
Opulentní rodinná sága z gruzínského prostředí empaticky ukazuje dějinné kotrmelce 20. století. Tragické konflikty, vypjaté životní momenty, kdy je nemožné rozhodnout se správně, osudové lásky a tajný recept na neodolatelnou čokoládu z rodinné cukrárny: pohled na Evropu z perspektivy několika generací žen z Východu uzavírá osmá, dosud nenapsaná životní kapitola titulní Brilky.
Pro vášnivé historiky

 Peter HøegTvýma očima. Přel. Robert Novotný, Argo, 2020, 272 s.
Dva roky po českém vydání Susanina efektu se k nám dostává autorova nejautobiografičtější kniha, v níž se stejnojmenný vypravěč Peter vyrovnává s (ne)možností zvrátit osud a vyslovuje přání naučit se navazovat skutečná, hluboká setkání a usilovat o pochopení mezi lidmi.
Pro nespokojené samotáře

 Andrea LundgrenSeverský bestiář. Přel. Petra Hesová, Kniha Zlín, 2019, 192 s.
Máte problémy? Staňte se zvířetem… Šest povídek švédské spisovatelky zaujme milovníky chmurného severského příšeří, kteří se nebojí, a to ani výletů do lidského podvědomí.
Pro ty, kdo se nebojí do lesa

 Billy O’CallaghanNáš Coney Island. Přel. Petr Eliáš, Paseka, 2020, 216 s.
Každé první úterý v měsíci u sebe Michael a Caitlin hledají to, co jim chybí v manželství. Několik desetiletí se scházejí na pozadí stále ošumělejšího zábavního parku, zatímco jim přibývají vrásky, kila a dioptrie. Jejich láska se ale jen prohlubuje, až nadejde chvíle, kdy se budou muset defintivně rozloučit. Billy O’Callaghan zachycuje smrt, zrození, lásku i odcházení v jejich prostotě a emoční nekomplikovanosti.
Pro bojovníky s krizí středního věku

česká literatura

 Petr BorkovecPetříček Sellier & Petříček Bellot. Fra, 2019, 188 s.
Hravé fejetony čtenářům odhalují mnohé ze života jednoho autora i ze zákulisí různých literárních akcí. Ale můžeme Borkovcově bujné fantazii vůbec věřit?
Pro ty, kdo se neberou moc vážně

Karin LednickáŠikmý kostel: Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Bílá vrána, 2020, 400 s.
Román popisuje sedmadvacet let života několika postav, jejichž osudy ovlivnilo důlní neštěstí v hornické osadě na Karvinsku. Poctivé vyprávění hluboce sepjaté s regionem, jemuž se literární fikce zatím spíš vyhýbala.
Pro milovníky ság

 Martin RyšavýZlaté vidění. Revolver Revue, 2019, 464 s.
Žít v přesvědčení o tom, že jste předurčeni k velikosti, je samo o sobě nesnadné. Ale když jste v severních Čechách a za řešení většiny potíží považujete bramborák s lněným semínkem, je vše ještě těžší.
Pro (ne)ezoteričky

 Ondřej ŠtindlAž se ti zatočí hlava. Argo, 2020, 256 s.
Co může spojit pražského intelektuála a vyvrhela, trolla z periferie? Možná snaha postavit se znovu na nohy v zemi plné hořkosti, absurdity a bezvýchodnosti, kde se můžete bránit pouze pomocí věčného sarkasmu.
Pro trolly i netrolly

česká poezie

Ondřej HložekŘez kamenem. Trigon, 2019, 54 s.
Ondřej Hložek znovu odhaluje sílu slov, jako jsou „srdce“, „ticho“, „smrt“…, která dnes vnímáme jako příliš konvenční a nicneříkající symboly. Jeho texty nejsou líbivé, ale naopak vzpurné.
Pro pozorné čtenáře

 Jonáš ZbořilNová divočina. Host, 2020, 84 s.
Zbořilova sbírka se postupně otevírá jak v čase, tak v prostoru, a z intimních interiérů domácnosti přenáší čtenáře do budoucnosti, do vesmíru, nebo alespoň na Špicberky. Pro biology i hvězdoplavce

relax

fantasy / Brian StaveleyLebky. Přel. Petra Kubašková, Fantom Print, 2019, 410 s.
Členka řádu asasínů má složit závěrečnou zkoušku, která spočívá v provedení sedmi přesně definovaných vražd. Krutý, ironický a nakonec i dojemný román bez jediného hluchého místa je vlastně komorním milostným příběhem a potvrzuje pozici autora jako jedné z největších mladých hvězd žánru.
Pro odvážné vražedkyně

horor / Ewald MurrerNoční četba. Aula, 2019, 326 s.
Jsou to básně, nebo povídky? Vycházejí ze strašidelných příběhů německých romantiků 19. století a využívají podmanivý archaický jazyk a slovosled, ale zároveň vše nabíjejí sarkasmem a ironií a mnoha současnými prvky a motivy. Je to strašidelné i vtipné zároveň, surreálné, fantaskní i tísnivé.
Pro odvážné básníky

humor / Elif BatumanováIdiot. Přel. Lukáš Novák, Akropolis, 2019, 422 s.
Bildungsroman mapující první ročník na vysoké škole nenabízí jen výčet večírků a kamarádských i milostných vztahů. Přemýšlivá Selin vzpomíná na své dětství v barvitém postkomunistickém Maďarsku a studium na prestižní univerzitě líčí jako fantasmagorii. Úderným a zhuštěným a přitom lehkým stylem plným humoru.
Pro odvážné školačky

krimi/ Adrian McKintyRáno už tu nebudu. Přel. Ladislav Šenkyřík, Vyšehrad, 2019, 328 s.
Poslední díl trilogie drsných detektivek ze severního Irska v období nepokojů. Hlavní hrdina pracuje pro královskou ulsterskou policii, kterou většina místních upřímně nenávidí a jejíž členové jsou opakovaně terčem atentátů. A mezi bombovými útoky IRA musí rozluštit zdánlivě neřešitelnou záhadu zamčeného pokoje.
Pro odvážné policisty

romance / Marta DzidoSlast. Přel. Anna Plasová, Dokořán, 2019, 144 s.
Jedno léto na konci dvacátého století, dva mladí milenci a mnoho líbání, okusování, zkoušení a laškování, bez pravidel a bez plánů. Rozpustilá erotika a následné vzpomínky obou aktérů jsou zachyceny vynalézavým a přitom čtivým, autentickým a intenzivním stylem.
Pro odvážné milence

sci-fi / Ian M. BanksHráč. Přel. Pavel Bakič, Planeta 9, 2019, 382 s.
Geniální hráč Gurgeh se účastní velkolepého turnaje v komplikované strategické hře na izolacionistické planetě. Zároveň je vyslancem kosmopolitní a demokratické civilizace v zemi xenofobie a militarismu. Metafora států za železnou opnou je v románu z roku 1988 jasně patrná a slouží jako varování i současným čtenářům.
Pro odvážné šachisty

komiks

 Nick DrnasoSabrina. Přel. Martin Svoboda, Trystero, 2019, 204 s.
Křehké, minimalisticky nakreslené psychologické drama o tom, co se stane, když psychopat náhodně zavraždí snoubenku vašeho přítele a on se k vám přijede vzpamatovat. A názorná ukázka toho, co dokážou rozpoutat sociální sítě plné urputných a bezohledných konspiračních teoretiků.
Pro smutné

 Jiří FrantaSingl. Labyrint, 2019, 200 s.
Dvě povídky o pražském intelektuálovi a jeho milostných trablech. Více než příběh zde působí atmosféra: nočního Říma, nonstop baru nebo kotle fotbalových fanoušků. Nakresleno opulentně a do detailů, s mnoha překvapivými nápady a vyprávěcími technikami.
Pro fanoušky Bohemians

Jiří ŠimáčekJán LastomírskýČlánek II. Druhé město a VUT Brno, 2019, 140 s.
Příběh kněze, který ukrýval po atentátu na Heydricha parašutisty v kostelní kryptě. Napsáno jako hold všem hrdinům zastíněným Gabčíkem a Kubišem. Provedeno emotivní černobílou kresbou: silné linky tu zdůrazňují dramatičnost a osudovost doby a jednání hlavních hrdinů.
Pro zapadlé hrdiny

non fiction

antropologie / Filip HerzaImaginace jinakosti. Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20 století. Scriptorium, 2020, 256 s.
Proč naše předky tolik lákalo předvádění lidí výrazně nadprůměrné výšky, siamských dvojčat nebo „exotických divochů“? Jak si tyto podivnosti vykládali a jak se jejich interpretace v průběhu časů měnily? První české dílo o daném tématu může čtenáře poučit, pobavit, fascinovat i uchvacovat. A zároveň ty, o kterých kniha pojednává, taková četba nemůže nijak pokořovat ani dehumanizovat. Naopak některým z nich Herza jakoby zpětně vrací jejich individuální lidskou tvář.
Pro milovníky monster

historie / Jared DiamondRozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi. Přel. Zdeněk Urban, Jan Melvil Publishing, 2020, 408 s.
Autor pojednává o velkých národech jako o kolektivních jedincích, kteří se musí vyrovnávat s krizemi. S neotřelým smyslem pro malé detaily, které odhalují širší pravdy, nás autor bere na výpravu kolem světa za poznáním osudových historických okamžiků.
Pro všechny, kdo hledají poučení z krizového vývoje

kosmologie / Carlo RovelliŘád času. Přel. Jiří Podolský, Dokořán a Argo, 2020, 208 s.
Nijak rozsáhlé, přesto hluboké a inspirativní pojednání od známého italského fyzika a spisovatele – o tom, že čas je kluzký jako úhoř. Rovelli ukazuje, že čas je pojem značně relativní, proto je jeho kniha tou nejlepší volbou, pokud vám léto připadá příliš krátké a chcete nějaké tipy, jak si ho prodloužit.
Pro neúnavné návštěvníky koupališť

politologie primátů / Christopher BoehmHierarchie v pralesích. Evoluce rovnostářského chování. Přel. Radovan Baroš, Academia, 2020, 332 s.
Existuje ideální politické zřízení, které by odpovídalo lidské přirozenosti? A můžeme se o tom poučit při studiu sociálního uspořádání šimpanzích či gorilích tlup? Kniha o tom, z jakého sociálního prostředí jsme vzešli, poskytuje fascinující pohled do naší evoluční minulosti.
Pro politology, kteří rádi cestují do afrických pralesů

sociologie / Julia ShawováZlo. Věda o temných stránkách lidství. Přel. Petra Miketová, Paseka, 2020, 304 s.
Lidé mají přirozenou tendenci škatulkovat ostatní na dobré a zlé. Co je ale zlo? Kniha mladé německo-kanadské psycholožky ukazuje, že koncept zla není vůbec tak jednoznačný, jak s ním s oblibou nakládáme, a spíš než o ostatních vypovídá leccos o nás samotných.
Pro ty, kteří nezavírají oči před nestůrami skrytými ve svém nitru

spánkologie / Alice RobbováProč sníme? O transformační síle našich nočních výprav. Přel. Julie Tesla, Host, 2020, 380 s.
Vraťme snům jejich právoplatné místo ve světě, začněme s nimi zacházet jako se skutečnými a hlubokými prožitky, kterými také jsou, vyzývá americká novinářka. A její argumenty jsou pádné a přesvědčivé. V knize kombinuje poznatky neuropsychologie i kulturní historie snění.
Pro náruživce snivce a blouznivce

2 komentáře: „Čtení na léto 2020

 1. Náš Coney Island jsem četla a můžu určitě doporučit, skvělé čtení pro pomalé dny, vychutnávání si každého slova – autor krásně pojmenovává realitu a překlad je špičkový. Rozhodně není jen pro bojovníky s krizí středního věku, spíš pro takové to lehce melancholické, nostalgické ohlédnutí se za životem, jakkoliv byl zatím dlouhý. Smíření se s věcmi, které jsou krásné a které nejsou, ale máme je rádi právě pro to, že nejsou. 🙂 A tak.

  A jinak z výběru mě zaujal Rovelli, na kterého už se chystám dlouho.

  Líbí se 1 osoba

  1. Děkuji za odpověď 😉 Náš Coney Island – o tom také uvažuji.
   Řád času – o tom, že čas je kluzký jako úhoř – to by nemuselo být špatné, jen já jsem zatím bohužel nedospěla k tomu, abych četla literaturu faktu ani takové populárně naučné tituly 😦

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s