Redaktoři z www.iliteratura.cz pro nás jako každý rok vybrali knihy, které bychom si letos v létě mohli s chutí přečíst. Krátce nastínili děj a velmi vtipně doporučili cílové skupině čtenářů. Myslím, že se jimi budu do budoucna inspirovat a budu to tu taky používat 😉 Několik zajímavých titulů jsem si tu našla a zapsala do patrně až mou smrtí končícího seznamu knih, které si jednou hodlám přečíst 🙂 Dá mi tu někdo vědět, zda ji/ho zde také něco zaujalo? Byla bych ráda 🙂
překladová beletrie
Iulian Ciocan: Srdcová dáma. Přel. Jiří Našinec, dybbuk, 2020, 152 s.
Osudy všech postav nevelkého románu se točí kolem záhadné jámy, která se náhle objevila uprostřed Kišiněva a stále se rozšiřuje. Je to nejen středobod životů figurek, jimž jáma tak či onak zasáhne do života, ale hlavně ostře satirická metafora korupce a arogance moci. Postupně vše stahuje do pekelné hloubky.
Pro nezdolné optimisty
José Maria Eça de Queirós: Korespondence Fradika Mendese. Přel. Zuzana Turková, Triáda, 2019, 368 s.
Pokud vás trápí, že jste se nikdy pořádně nenaučili žádný cizí jazyk, ve fradikovském pojetí si jen uchováváte vlastní originalitu a nehodláte se stát pouhou kopií. Každý kdo někdy stál proti zbytnělé byrokracii, ocení eleganci i vytrvalost, s níž Fradique Mendes čelil trestuhodné tuposti úřadů, které neuměly spočítat clo pro zásilku obsahující mumii. Dopisy „nejzajímavějšího Portugalce 19. století“ Fradika Mendese jsou velice vtipné a plné paradoxů a při pozorném čtení i mnohem hlubší, než by se na první pohled zdálo. A jejich odesílatel na rozdíl od adresátů možná ani nikdy neexistoval.
Pro ty, kdo odložili cestu do Portugalska
Nino Haratischwiliová: Osmý život (pro Brilku). Přel. Michaela Škultéty, Host, 2020, 864 s.
Opulentní rodinná sága z gruzínského prostředí empaticky ukazuje dějinné kotrmelce 20. století. Tragické konflikty, vypjaté životní momenty, kdy je nemožné rozhodnout se správně, osudové lásky a tajný recept na neodolatelnou čokoládu z rodinné cukrárny: pohled na Evropu z perspektivy několika generací žen z Východu uzavírá osmá, dosud nenapsaná životní kapitola titulní Brilky.
Pro vášnivé historiky
Peter Høeg: Tvýma očima. Přel. Robert Novotný, Argo, 2020, 272 s.
Dva roky po českém vydání Susanina efektu se k nám dostává autorova nejautobiografičtější kniha, v níž se stejnojmenný vypravěč Peter vyrovnává s (ne)možností zvrátit osud a vyslovuje přání naučit se navazovat skutečná, hluboká setkání a usilovat o pochopení mezi lidmi.
Pro nespokojené samotáře
Andrea Lundgren: Severský bestiář. Přel. Petra Hesová, Kniha Zlín, 2019, 192 s.
Máte problémy? Staňte se zvířetem… Šest povídek švédské spisovatelky zaujme milovníky chmurného severského příšeří, kteří se nebojí, a to ani výletů do lidského podvědomí.
Pro ty, kdo se nebojí do lesa
Billy O’Callaghan: Náš Coney Island. Přel. Petr Eliáš, Paseka, 2020, 216 s.
Každé první úterý v měsíci u sebe Michael a Caitlin hledají to, co jim chybí v manželství. Několik desetiletí se scházejí na pozadí stále ošumělejšího zábavního parku, zatímco jim přibývají vrásky, kila a dioptrie. Jejich láska se ale jen prohlubuje, až nadejde chvíle, kdy se budou muset defintivně rozloučit. Billy O’Callaghan zachycuje smrt, zrození, lásku i odcházení v jejich prostotě a emoční nekomplikovanosti.
Pro bojovníky s krizí středního věku
česká literatura
Petr Borkovec: Petříček Sellier & Petříček Bellot. Fra, 2019, 188 s.
Hravé fejetony čtenářům odhalují mnohé ze života jednoho autora i ze zákulisí různých literárních akcí. Ale můžeme Borkovcově bujné fantazii vůbec věřit?
Pro ty, kdo se neberou moc vážně
Karin Lednická: Šikmý kostel: Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Bílá vrána, 2020, 400 s.
Román popisuje sedmadvacet let života několika postav, jejichž osudy ovlivnilo důlní neštěstí v hornické osadě na Karvinsku. Poctivé vyprávění hluboce sepjaté s regionem, jemuž se literární fikce zatím spíš vyhýbala.
Pro milovníky ság
Martin Ryšavý: Zlaté vidění. Revolver Revue, 2019, 464 s.
Žít v přesvědčení o tom, že jste předurčeni k velikosti, je samo o sobě nesnadné. Ale když jste v severních Čechách a za řešení většiny potíží považujete bramborák s lněným semínkem, je vše ještě těžší.
Pro (ne)ezoteričky
Ondřej Štindl: Až se ti zatočí hlava. Argo, 2020, 256 s.
Co může spojit pražského intelektuála a vyvrhela, trolla z periferie? Možná snaha postavit se znovu na nohy v zemi plné hořkosti, absurdity a bezvýchodnosti, kde se můžete bránit pouze pomocí věčného sarkasmu.
Pro trolly i netrolly
česká poezie
Ondřej Hložek: Řez kamenem. Trigon, 2019, 54 s.
Ondřej Hložek znovu odhaluje sílu slov, jako jsou „srdce“, „ticho“, „smrt“…, která dnes vnímáme jako příliš konvenční a nicneříkající symboly. Jeho texty nejsou líbivé, ale naopak vzpurné.
Pro pozorné čtenáře
Jonáš Zbořil: Nová divočina. Host, 2020, 84 s.
Zbořilova sbírka se postupně otevírá jak v čase, tak v prostoru, a z intimních interiérů domácnosti přenáší čtenáře do budoucnosti, do vesmíru, nebo alespoň na Špicberky. Pro biology i hvězdoplavce
relax
fantasy / Brian Staveley: Lebky. Přel. Petra Kubašková, Fantom Print, 2019, 410 s.
Členka řádu asasínů má složit závěrečnou zkoušku, která spočívá v provedení sedmi přesně definovaných vražd. Krutý, ironický a nakonec i dojemný román bez jediného hluchého místa je vlastně komorním milostným příběhem a potvrzuje pozici autora jako jedné z největších mladých hvězd žánru.
Pro odvážné vražedkyně
horor / Ewald Murrer: Noční četba. Aula, 2019, 326 s.
Jsou to básně, nebo povídky? Vycházejí ze strašidelných příběhů německých romantiků 19. století a využívají podmanivý archaický jazyk a slovosled, ale zároveň vše nabíjejí sarkasmem a ironií a mnoha současnými prvky a motivy. Je to strašidelné i vtipné zároveň, surreálné, fantaskní i tísnivé.
Pro odvážné básníky
humor / Elif Batumanová: Idiot. Přel. Lukáš Novák, Akropolis, 2019, 422 s.
Bildungsroman mapující první ročník na vysoké škole nenabízí jen výčet večírků a kamarádských i milostných vztahů. Přemýšlivá Selin vzpomíná na své dětství v barvitém postkomunistickém Maďarsku a studium na prestižní univerzitě líčí jako fantasmagorii. Úderným a zhuštěným a přitom lehkým stylem plným humoru.
Pro odvážné školačky
krimi/ Adrian McKinty: Ráno už tu nebudu. Přel. Ladislav Šenkyřík, Vyšehrad, 2019, 328 s.
Poslední díl trilogie drsných detektivek ze severního Irska v období nepokojů. Hlavní hrdina pracuje pro královskou ulsterskou policii, kterou většina místních upřímně nenávidí a jejíž členové jsou opakovaně terčem atentátů. A mezi bombovými útoky IRA musí rozluštit zdánlivě neřešitelnou záhadu zamčeného pokoje.
Pro odvážné policisty
romance / Marta Dzido: Slast. Přel. Anna Plasová, Dokořán, 2019, 144 s.
Jedno léto na konci dvacátého století, dva mladí milenci a mnoho líbání, okusování, zkoušení a laškování, bez pravidel a bez plánů. Rozpustilá erotika a následné vzpomínky obou aktérů jsou zachyceny vynalézavým a přitom čtivým, autentickým a intenzivním stylem.
Pro odvážné milence
sci-fi / Ian M. Banks: Hráč. Přel. Pavel Bakič, Planeta 9, 2019, 382 s.
Geniální hráč Gurgeh se účastní velkolepého turnaje v komplikované strategické hře na izolacionistické planetě. Zároveň je vyslancem kosmopolitní a demokratické civilizace v zemi xenofobie a militarismu. Metafora států za železnou opnou je v románu z roku 1988 jasně patrná a slouží jako varování i současným čtenářům.
Pro odvážné šachisty
komiks
Nick Drnaso: Sabrina. Přel. Martin Svoboda, Trystero, 2019, 204 s.
Křehké, minimalisticky nakreslené psychologické drama o tom, co se stane, když psychopat náhodně zavraždí snoubenku vašeho přítele a on se k vám přijede vzpamatovat. A názorná ukázka toho, co dokážou rozpoutat sociální sítě plné urputných a bezohledných konspiračních teoretiků.
Pro smutné
Jiří Franta: Singl. Labyrint, 2019, 200 s.
Dvě povídky o pražském intelektuálovi a jeho milostných trablech. Více než příběh zde působí atmosféra: nočního Říma, nonstop baru nebo kotle fotbalových fanoušků. Nakresleno opulentně a do detailů, s mnoha překvapivými nápady a vyprávěcími technikami.
Pro fanoušky Bohemians
Jiří Šimáček, Ján Lastomírský: Článek II. Druhé město a VUT Brno, 2019, 140 s.
Příběh kněze, který ukrýval po atentátu na Heydricha parašutisty v kostelní kryptě. Napsáno jako hold všem hrdinům zastíněným Gabčíkem a Kubišem. Provedeno emotivní černobílou kresbou: silné linky tu zdůrazňují dramatičnost a osudovost doby a jednání hlavních hrdinů.
Pro zapadlé hrdiny
non fiction
antropologie / Filip Herza: Imaginace jinakosti. Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20 století. Scriptorium, 2020, 256 s.
Proč naše předky tolik lákalo předvádění lidí výrazně nadprůměrné výšky, siamských dvojčat nebo „exotických divochů“? Jak si tyto podivnosti vykládali a jak se jejich interpretace v průběhu časů měnily? První české dílo o daném tématu může čtenáře poučit, pobavit, fascinovat i uchvacovat. A zároveň ty, o kterých kniha pojednává, taková četba nemůže nijak pokořovat ani dehumanizovat. Naopak některým z nich Herza jakoby zpětně vrací jejich individuální lidskou tvář.
Pro milovníky monster
historie / Jared Diamond: Rozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi. Přel. Zdeněk Urban, Jan Melvil Publishing, 2020, 408 s.
Autor pojednává o velkých národech jako o kolektivních jedincích, kteří se musí vyrovnávat s krizemi. S neotřelým smyslem pro malé detaily, které odhalují širší pravdy, nás autor bere na výpravu kolem světa za poznáním osudových historických okamžiků.
Pro všechny, kdo hledají poučení z krizového vývoje
kosmologie / Carlo Rovelli: Řád času. Přel. Jiří Podolský, Dokořán a Argo, 2020, 208 s.
Nijak rozsáhlé, přesto hluboké a inspirativní pojednání od známého italského fyzika a spisovatele – o tom, že čas je kluzký jako úhoř. Rovelli ukazuje, že čas je pojem značně relativní, proto je jeho kniha tou nejlepší volbou, pokud vám léto připadá příliš krátké a chcete nějaké tipy, jak si ho prodloužit.
Pro neúnavné návštěvníky koupališť
politologie primátů / Christopher Boehm: Hierarchie v pralesích. Evoluce rovnostářského chování. Přel. Radovan Baroš, Academia, 2020, 332 s.
Existuje ideální politické zřízení, které by odpovídalo lidské přirozenosti? A můžeme se o tom poučit při studiu sociálního uspořádání šimpanzích či gorilích tlup? Kniha o tom, z jakého sociálního prostředí jsme vzešli, poskytuje fascinující pohled do naší evoluční minulosti.
Pro politology, kteří rádi cestují do afrických pralesů
sociologie / Julia Shawová: Zlo. Věda o temných stránkách lidství. Přel. Petra Miketová, Paseka, 2020, 304 s.
Lidé mají přirozenou tendenci škatulkovat ostatní na dobré a zlé. Co je ale zlo? Kniha mladé německo-kanadské psycholožky ukazuje, že koncept zla není vůbec tak jednoznačný, jak s ním s oblibou nakládáme, a spíš než o ostatních vypovídá leccos o nás samotných.
Pro ty, kteří nezavírají oči před nestůrami skrytými ve svém nitru
spánkologie / Alice Robbová: Proč sníme? O transformační síle našich nočních výprav. Přel. Julie Tesla, Host, 2020, 380 s.
Vraťme snům jejich právoplatné místo ve světě, začněme s nimi zacházet jako se skutečnými a hlubokými prožitky, kterými také jsou, vyzývá americká novinářka. A její argumenty jsou pádné a přesvědčivé. V knize kombinuje poznatky neuropsychologie i kulturní historie snění.
Pro náruživce snivce a blouznivce
Náš Coney Island jsem četla a můžu určitě doporučit, skvělé čtení pro pomalé dny, vychutnávání si každého slova – autor krásně pojmenovává realitu a překlad je špičkový. Rozhodně není jen pro bojovníky s krizí středního věku, spíš pro takové to lehce melancholické, nostalgické ohlédnutí se za životem, jakkoliv byl zatím dlouhý. Smíření se s věcmi, které jsou krásné a které nejsou, ale máme je rádi právě pro to, že nejsou. 🙂 A tak.
A jinak z výběru mě zaujal Rovelli, na kterého už se chystám dlouho.
To se mi líbíLíbí se 1 osoba
Děkuji za odpověď 😉 Náš Coney Island – o tom také uvažuji.
Řád času – o tom, že čas je kluzký jako úhoř – to by nemuselo být špatné, jen já jsem zatím bohužel nedospěla k tomu, abych četla literaturu faktu ani takové populárně naučné tituly 😦
To se mi líbíTo se mi líbí