Kaspar Colling Nielsen: Mount Kodaň

Druhé čtenářské setkání se zajímavým současným dánským autorem. Ve své prvotině, za niž dostal cenu pro začínající spisovatele Danske Banks Debutantpris, nás seznamuje s fenomenálním lidským výtvorem – 3500m vysokou horou budovanou více než 200 let na okraji Kodaně. Autor se převážně zabývá dopadem stavby na život v Dánsku. Román se také objevil na divadelních prknech v Kodani a v Praze.

Hora společnosti přinesla užitek v mnoha oblastech. Nepředstavovala jen velký ekonomický profit, ale zapříčinila také vznik několika nových živočišných druhů, ovlivnila změnu klimatu v blízkém okolí. Nepostřehla jsem, že by se autor nějak vyjádřil k jejímu dopadu na společnost jako takovou, nepíše o tom, jak horu vnímali obyčejní Dánové. Žít na hoře si mohli dovolit jen ti nejbohatší, to se z textu dozvíme. Posléze se tam nezákonně usadili Gróňané.

Fakta o hoře jsou čtenáři předkládaná ve stylu článku pro populárně naučný časopis. Faktografické údaje jsou prokládány krátkými příběhy, které mají s historií hory určitou souvislost. Občas není nijak výrazná, hora se v příběhu jen mihne, jindy spojitost vyjde najevo až později. Nejvíc se mi líbil příběh o ptakolidech a o vztahu mladých astronomů, ačkoliv konec příběhu jsem vůbec nepochopila 😀

Momentálně mám rozečtený další autorův román – poněkud obsáhlejší Evropské jaro. Zatím jsem spokojená 🙂

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s