Alice Hoffman: Marriage of Opposites

Pohádkově napsaný román nás zavede na Ostrov Svatého Tomáše (Panenské ostrovy) na počátek 19. století. Hlavní postavou je Rachel – seznamujeme se s ní v době, kdy je ještě malá bezstarostná dívka. Příběh je vyprávěn nejen z pohledu Rachel, ale později i jejího manžela a milovaného syna.

Rachel je dcerou židovského obchodníka, jejich předkové na ostrov Sv. Tomáše uprchli z Evropy a úspěšně se zde usadili. Rachel je inteligentní svéhlavá dívka, miluje otce, ale matku nerespektuje, nerozumí si spolu a tak to zůstane až do konce jejich života. Rachel se již od dětství přátelí s Jestine – dcerou jejich služebné Adelle. Dívky spolu často objevují krásy ostrova, naslouchají pohádkovým příběhům vyprávěným starousedlíky a sní o tom, že spolu jednoho dne utečou do Paříže.

Ortodoxní komunita na ostrově je přesvědčena, že se vzpurná prostořeká Rachel nikdy nevdá. Mýlí se – dívka je již v patnácti letech provdána za o mnoho let staršího vdovce Izáka. Stejně jako její otec je obchodník a ke sňatku tedy došlo kvůli Izákovým penězům, které podnik Rachelina otce zachrání před krachem. Rachel se tak ze dne na den stane nevlastní matkou tří dětí z Izákova prvního manželství. Přestože se nemilují, jejich manželství není nešťastné a vzejdou z něj další potomci – jeden dokonce až po Izákově náhlém úmrtí. Mladá vdova nemůže dál vést podnik, v tehdejší době bylo nepřípustné, aby ženy oficiálně o čemkoliv rozhodovaly. Dědicové žijící ve Francii proto na ostrov pošlou mladého Frederica – bratrance zesnulého, aby uvedl obchodní záležitosti do pořádku. Frederic a Rachel se do sebe brzy zamilují. Místní komunita není tomuto vztahu nakloněna – považují je za příbuzné a odmítnou je oddat či později uznat jejich svazek za legitimní. Jejich velká láska překoná i tuto překážku a také díky intervenci staré rodinné přítelkyně je jejich svazek posléze uznán a jsou znovu do komunity přijati. Mají spolu několik dětí, jedním z nich je Camille – povahou nejvíce podobný své matce. Jeho také Rachel milovala nejvíc ze všech. Očekávalo se, že se chlapec zapojí do chodu rodinného podniku, ale Camille raději tráví čas v docích, u moře, u tety Jestine – vše bedlivě pozoruje a maluje. Pro rodinu je to zpočátku velké zklamání, ale po různých peripetiích se s tím časem smíří a poté, co Rachel s manželem a přítelkyní Jestine odejdou do Paříže, se z něj stane velmi uznávaný malíř.

Toto je jen stručný obsah románu popisujícího osudy Rachel a jejích nejbližších. Je to příběh o velké lásce – naplněné i nenaplněné, milenecké i mateřské. O odvážné ženě, která se snažila bořit stereotypy. Která šla za svými sny. Vypráví také o kráse tropického ostrova, o jeho barvách, vůních, chutích. Jednou si tuto knihu přečtu znovu, byl to krásně napsaný příběh. Třeba se ho jednoho dne dočkáme i v českém překladu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s