Agatha Christie: Velká výprava – Dopisy a fotografie z putování po Britském impériu

Známá autorka detektivních románů se v roce 1922 vypravila se svým manželem na výpravu po státech patřících Britskému impériu. Manželé Agatha a Archie Christie byli součástí obchodní mise, která měla za úkol propagaci Výstavy Britského impéria. Tento cestopis sestavil autorčin vnuk – Mathew Prichard – na základě dopisů a pohlednic, jež Agatha z cesty posílala matce do Anglie.

Velmi ráda cestuji a často lituji toho, že je v současné době všude tolik turistů. Že už zůstalo jen velmi málo míst, kterými neproudí davy lidí. A ta místa jsou bohužel daleko a jsou pro mne také finančně nedostupná. Jsem moc ráda za to, že mi touto knihou byl zprostředkován návrat do časů, kdy se přes moře plulo lodí (byť to bylo zdlouhavé a pro lidi trpící tak jakou autorka mořskou nemocí velmi nepříjemné), jezdilo vlaky, místní lidé byli pohostinní a příroda nedotčená.

Agatha Christie velmi roztomilým a pro mě překvapivě naivním způsobem líčí často strastiplnou cestu (mořská nemoc, nepříjemné následky nadměrného slunění na Honolulu, onemocnění manžela a hlavně nepříjemné chování vedoucího výpravy majora Belchera), popisy oficiálních setkání s představiteli provincií jsou střídány popisy krajiny či milých lidí, s nimiž se na cestě setkali. Nezachází do podrobností, nedozvíme se nic o běžném životě obyčejných lidí – s těmi se na cestě vůbec nesetkala – jejími společníky byli jen představitelé vyšší střední třídy. Ona sama se očividně o nic víc nezajímala, neoprostila se od svých zvyklostí ze života v Británii. Společenské hry, místní klepy, jídlo, surfování – o tom se toho dozvíme nejvíc. Přesto je to milé odpočinkové čtení, ke kterému se někdy v zimě, až mi bude smutno po létě, ráda vrátím. Nejvíc se mi líbily dobové fotografie, škoda, že je nebylo možné publikovat v lepší kvalitě, na druhou stranu tak byla zachována jejich autenticita.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s