Jessie Burton: Múza

Mám ráda příběhy, v nichž se prolíná několik časových rovin. Navíc příběhy s tajemstvím. Předchozí autorčin román se mi líbil (Miniaturista), takže jsem se na Múzu vyloženě těšila. Nakonec to nebyl až tak velký ohňostroj :), zase jsem měla přehnaná očekávání, ale spokojená jsem byla. Čtivé, napínavé, romantická linie mne až tak nezaujala, ale tajemství skryté za obrazem stálo za to.

Píše se rok 1967. Odelle – mladá černoška z Trinidadu – žije již několik let ve Velké Británii, pracuje v obchodě s obuví a sní o tom, že by se mohla stát spisovatelkou. Rozesílá životopisy do různých organizací a jednoho dne jí odpoví z galerie, že by měli zájem ji zaměstnat. Její šéfovou se stane tajemná Marjorie Quicková. Odelle se nedlouho poté na svatbě své spolubydlící seznámí s Lawriem a začnou se spolu scházet. Když Lawrie zjistí, kde Odelle pracuje, přinese do galerie obraz, který zdědil po matce. Chce zjistit, jakou má cenu. Matka k němu měla velmi blízký vztah, on přesto uvažuje o prodeji, protože se chce odstěhovat od nevlastního otce. A prostřednictvím obrazu se v ději přesuneme do Španělska roku 1936, kdy se rodina Schlossových usadila na venkovské usedlosti. S domácností jim pomáhali sourozenci Roblesovi. Isaac byl revolucionář a malíř, Teresa šestnáctileté vystrašené děvče tajně zamilované do Olive – dcery manželů Schlossových. Ta se zamilovala do charismatického Isaaca a její láska k němu ji inspirovala k namalování několika pozoruhodných obrazů. Oliviina matka se o Isaaca také zajímala a navrhla, že by mohl namalovat její portrét. Výsledné dílo bylo špatné, Olive byla velmi zklamaná. Teresa, která její obrazy znala, se rozhodla, že bratrův portrét vymění za jedno z Oliviných děl. Její impulzivní čin má nečekané následky.

Moc dobře se to četlo. Hlavní postavy románu se chovaly víceméně uvěřitelně, historické okolnosti autorka nijak zbytečně nerozváděla – obzvláště v případě španělské občanské války jsem ocenila, že se nepouštěla do žádných zbytečných popisů krutostí tehdy páchaných. Kdybych byla bystřejší, tak bych komplikované příbuzenské vztahy patrně odhalila již dříve, ale lepší pozdě nežli vůbec 🙂 Těším se na další autorčin román – zatím vzestupná tendence 🙂

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s