Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna

O této knize jsem vůbec nic nevěděla. Podle názvu jsem se domnívala, že se příběh odehrává na Balkáně. Během spolupráce s Balkánci jsem pochytila leccos ze srbochorvatské slovní zásoby, takže vím, co znamená slovo lepo. Odeonská obálka se jako vždy podařila a ta mě v mém přesvědčení také jen utvrdila. A ono bylo všechno úplně jinak!

Osamělý sedmapadesátiletý Ray z malého irského městečka si z náhlého popudu vybere v útulku agresívního jednookého psa. Po otcově smrti si muž trpící spoustou fobií chce s někým povídat, chce vedle sebe mít konečně někoho, kdo ho bude milovat. Nezvladatelný pes napadne jiného psa patřícího malému chlapci. Jeho matka informuje místní autority a muž je upozorněn na to, že mu pes bude odebrán, dokud se nenajde řešení. Ray, který nikdy neopustil rodný dům, se rozhodne, že s Jednookem odjede. Cestují po Irsku, přespávají v autě na bočních cestách. Ray psovi popisuje krajinu měnící se v průběhu ročních období, pojmenovává rostliny, ptáky. Postupně mu odhaluje své smutné osamělé dětství s chladným otcem, který mu celý život zazlíval matčinu smrt. Chlapec nikdy neopouštěl dům, jeho svět tvořily jen knihy a jeho fantazie. Odtažitý otec k chlapci neměl žádný vztah, byl pro něj jen přítěží, před okolím ho prezentoval jako mentálně postiženého. Začal ho potřebovat až na stará kolena, když odešel do důchodu a poté, co kvůli nemoci nemohl řídit auto.

Velmi smutná kniha. S příběhem o někom tak osamělém jsem se asi ještě nesetkala. Ray v průběhu příběhu odkrývá své tajemství, odhaluje fobie. Otcův nezájem a chlad a izolace od vnějšího světa z něj udělali paranoidního jedince neschopného komunikovat s okolím. Není divu, že se upne k ošklivému psovi, o kterého také nikdo nestojí a nebýt jeho, byl by utracen.

Minimum děje, spousta popisů, velká beznaděj čišící z každé stránky. Po dočtení jsem nemohla spát. Posledních pár stran bylo emocionálně velmi silných a kniha skončila tak, jak skončit měla. Jiný závěr nebyl možný. Doporučuji.

Reklamy

2 thoughts on “Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna

  1. Fuuuha, som netušila, že kniha je taká smutná. Mala som ju v hľadáčiku, no nejak spadla do škatuľky – easy read. No, aspoň budem vedieť, po čom siahnnuť v stave depresie (teda, nie žeby som nejakými trpela) 🙂 Nie je nič lepšie, ako si v stave totálnej krízy rečítať o niekom, kto je na tom ešte horšie 🙂

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s