Jen Lien-Kche: Rozpukov /Místopis čínského zázraku/

K přečtení tohoto díla současného čínského spisovatele jsem se nechala nalákat příslibem magického realismu. Ten se v románu projevoval převážně prostřednictvím kvetení a superrychlého růstu rostlin všeho druhu, nadměrným výskytem zvířectva a ptactva a nevysvětlitelnými meteorologickými úkazy. Pokud v románu někdo prožíval silná citová pnutí, tak většinou spustil některý z výše jmenovaných nadpřirozených/nepřirozených jevů.

rozpukov

Je to příběh o mocenském boji dvou znepřátelených rodů Kchungů a Čuů. Na samém začátku knihy nás děj zavede do malé obce Rozpukov. Hlava rodu Kchungů po návratu z vězení vyšle své syny hledat štěstí do světa s tím, že každý z nich pozná své štěstí podle první věci, na niž na své cestě narazí. Z jednoho se tak posléze stane učitel, z dalšího voják, nejmladší jde studovat a druhý nejstarší se dá na politiku. Za svůj politický úspěch vděčí sňatku s posledním potomkem rodu Čuů – Ču Jing. Krásná mladá dívka vyhraje místní volby do samosprávy, ale vítězem nechá vyhlásit svého rivala, který jí slíbí, že si ji za to vezme a ona získá moc. Vesnice začala bohatnou díky vykrádání projíždějících vlaků a posléze díky podpoře obyvatel, kteří se vydali krást a v případě žen a dívek prostituovat do větších měst. Rozpukov vzkvétá, všichni bohatnou, vzhlížejí k vedení města, které neustále usiluje o další rozvoj, větší úspěchy a bohatství. Představitelé rodu Kchungů v osobním životě tolik štěstí nezažívají. Opouštějí své rodiny, protože se nechávají poblouznit mladými dívkami, pod tíhou peněz a moci se z nich stávají  paranoidní podivíni.

Čekala jsem tak trochu pohádku, místo toho jsem dostala fascinující podobenství současné Číny. Ten překotný vývoj a honba za penězi, prestiží a mocí bez ohledu na prostředky a dopad na krajinu a obyvatele byly děsivé. Život obyčejných lidí byl bezcenný, zapomínali na staré zvyky, hnali se vpřed, nic jiného je nezajímalo. Nicméně příroda si vždy dokázala najít skulinku a objevila se v podobě květů vyrůstajících víceméně z čehokoliv (např. z dívčího klína) nebo náhlým příletem ptáků, kteří tím vždy něco ohlašovali nebo symbolizovali.

Ocenila bych, kdyby byla kniha kratší.  Po čase už to začalo být nudné. Občas se objevil nový magický prvek, nová intrika, ale už mě to nedokázalo tak zaujmout. Dočetla jsem, protože jsem chtěla vědět, jak to dopadne, kam až hlavní postavy zajdou ve svém megalomanském úsilí. Co či koho ještě zničí. Autor v předmluvě tvrdí, že tuto knihu napsal na žádost vedení města, zpracoval historické materiály a vytvořil kroniku, ve které zachytil slavný a nevídaný rozvoj oblasti v posledních dekádách. Vzniklo tak skandální dílo Rozpukov, které vyvolalo „dosud nepoznanou vlnu odporu vůči dějinám“.

2 komentáře: „Jen Lien-Kche: Rozpukov /Místopis čínského zázraku/

  1. Hmmm!

    Děkuji za tip, o knize slyším poprvé, ale zní hodně dobře. Prvky magického realismu mám ráda, zároveň mě poslední dobou lákají knihy z jiných kultur k nimž knihy o Číně jednoznačně patří. Škoda, jestli je to natahované, ale třeba mi to nebude připadat 🙂

    To se mi líbí

    1. Je skvělé číst knihy z jiného než evropsko-amerického prostředí. Kdo hledá, ten si nějaký exotický titul vždy najde 🙂 Rozpukov je tedy v tomto směru ideální titul. Doporučuji si hned na začátku napsat, kdo je kdo. Hlavní hrdinové se jmenují skoro stejně :D, takže jsem v nich měla zmatek a tím, že jsem mezi čtením měla delší přestávky, tak mi vždy trvalo se s nimi sžít a zorientovat se. Jsem zvědavá, jak se Ti román bude líbit, až se k němu dostaneš 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s