Sarah Waters: The Paying Guests/Platící hosté

Sarah Waters mám moc ráda. Už si přesně nepamatuji, jak jsem ji objevila, nicméně jsem ráda, že se to stalo. Ne všechna její díla bych zařadila mezi mé oblíbené. Velkým zklamá-ním pro mě byl Malý vetřelec – velmi čtivě napsané utrpení, z něhož jsem se ještě nějakou dobu vzpamatovávala :), ale na paní autorku jsem nezanevřela. Platící hosté se také bohužel nebudou řadit mezi mé oblíbené, ačkoliv to zpočátku tak vypadalo. Pro ty, kteří uvažují, že by si knihu přečetli, mám varování – prozradím vše, ještě si můžete rozmyslet, zda budete číst dál či ne 😀

Londýn roku 1922. Pětadvacetiletá Frances Wray žije se svou matkou ve větším domě v Camberwellu. Nemají peněz nazbyt – otec jim po smrti zanechal jen dluhy, oba bratři zahynuli ve válce a proto se ženy rozhodnou část domu pronajmout. Nastěhují se k nim mladí manželé – Leonard a Lilian Barberovi. Wrayovi se přes svou chudobu stále považují za příslušnice vyšší vrstvy a tak se zpočátku od nových nájemníků distancují. Postupně se však mladší generace začne sbližovat, Barberovi se snaží ušlápnutou Frances rozveselit, zvou ji mezi sebe, zapojují ji do svých her. Mezi Frances a Lilian postupně vznikne milostný vztah. Pro Frances to není první lesbický vztah – před pár lety prožila vztah s Christine, z něhož kvůli Francesině zbabělosti zůstalo jen přátelství. Mladé ženy využívají každé volné chvíle, aby byly spolu. Plánují společnou budoucnost, Lilian chce od manžela odejít, začít studovat, najít si práci. Když zjistí, že je s ním těhotná, sežene si potratovou pilulku a použije ji. Není to poprvé –  jednou ji už užila, když s Leonardem bydleli u jeho rodičů a ona tam nechtěla vychovávat dítě. Nicméně načasování není ideální – Leonard se vrátí dřív domů, pochopí, co se děje a obviní Lilian z nevěry. Frances, která celé scéně přihlíží, mu řekne, že jejím mužem je vlastně ona. Leonard zareaguje agresivně a následnou rvačku ukončí Lilian, která ho vezme popelníkem po hlavě. Je nutné se mrtvého těla nějak zbavit – Lilian odmítá Francesiny návrhy zavolat lékaře a policii a vysvětlit, co se stalo. Rozhodnou se jeho tělo pohodit na ulici. Noční déšť smyje většinu stop, vyšetřování se zaměří na Leonardova kolegu, se kterým trávil ten večer. Ženy jsou na pokraji nervového zhroucení, stále se rozhodují mezi odhalením svého zločinu a nadějí, že nebude nikdo dopaden a celá záležitost vyzní do ztracena. Lilian si odvede rodina, Frances se snaží nezhroutit, nicméně při jedné příležitosti se nechá unést a matka ji začne podezírat. No a tady začíná to trápení – víceméně polovina knihy je věnována vyšetřování, procesu s mladíkem, kterého policie obviní, obavám žen z odhalení zločinu, strachu z reakce jejich blízkých, z odsouzení,  neustálým pochybnostem. Nakonec to dopadne tak, jak jsem předpokládala – Frances začne na základě důkazů, které vyjdou najevo, Lilian podezřívat, že ji využila k tomu, aby se nemilovaného Leonarda zbavila. Ta vše popírá, nicméně v samém závěru knihy se s Frances rozchází – má obavu z toho, jak by jejich vztah přijala její tradiční rodina, jak by se k němu postavila společnost. Zlomená Frances rozhodnutí poslušně přijímá a vrací se zpátky domů k matce vyžadující uklizenou domácnost a čaj o páté a ke smutnému nudnému životu staré panny skrývající odlišnou sexualitu.

Waters dokáže dokonale popsat atmosféru doby – zklamání ze zbytečné ztráty životů mladých mužů v první světové válce, složitou poválečnou ekonomickou situaci, tradiční smýšlení konzervativní společnosti. Mám pocit, že v jejích předchozích knihách nebyla tak otevřená co se sexuálních scén týče. Byla jsem překvapena, čeho byla upjatá Frances schopna. Byla mi dost nesympatická, litovala jsem ji, zazlívala jsem jí její zbabělost, rezignaci na jakoukoliv změnu své situace k lepšímu – obětovala se pro starou matku, pro domácnost, nečekala ji žádná budoucnost. Toužila žít, ale vždy si našla nějaké ospravedlnění, proč to nejde. Nicméně musím uznat, že v té době byl život svobodných žen těžký, i když se jednalo o poválečnou Velkou Británii. Tradice byly stále velmi silné, na nějakou větší revoltu bylo stále ještě brzy.

 

2 thoughts on “Sarah Waters: The Paying Guests/Platící hosté

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s