Margaret Atwood: Oryx and Crake/Přežívá nejsmutnější

Nedávno jsem si řekla, že už bych konečně měla začít číst knihy z domácí knihovny. Dělám si zodpovědně zásoby na horší časy a přitom z každé návštěvy místní knihovny si domů přináším pět titulů! Tak jsem si řekla „Dost“ a jednu doma namátkou vytáhla z knihovny. Rozečtené tituly si hned na Goodreads ukládám na poličku „Currently reading“ a když jsem si tam ukládala tuto, zjistila jsem, že je mi její anglický název velmi povědomý. Ke svému velkému pobavení jsem zjistila, že tuto knihu mám doma dvakrát – jednou v češtině z antikvariátu a jednou v angličtině. Tak jsem se do ní pustila v angličtině – jazyková zásoba se umí velmi rychle vytrácet, tak proč si to nepřečíst v originále?

Margaret Atwood vypráví příběh Jimmyho/Sněžného muže – patrně jediného člověka, který přežil smrtící epidemii. Vzpomíná na své dětství, rozchod rodičů, ale hlavně na svého nejlepšího přítele Crakea a milovanou Oryx. Jimmy vyrůstal v rodině vědců žijících v uzavřené kolonii. Vyvíjely se zde zdokonalené formy zvířat, která byla odolnější a některá z nich sloužila jako zásobárna lidských orgánů. V jiných podobných koloniích se vyvíjely nové léky, prostředky sloužící ke zdokonalení života či jeho prodloužení. Jimmyho matka nesouhlasila s etickou stránkou výzkumu a to byl patrně jeden z důvodů, proč rodinu opustila. Území mimo kolonie – plebzóna – bylo považováno za oblast obývanou losery, nevhodnou pro život privilegovaných. A právě tam patrně matka uprchla. Ještě mnoho let po jejím útěku byl Jimmy sledován Příslušníky Sboru. Po dokončení nepříliš prestižní vysoké škole je z neuspokojivého života vytažen Crakem. Zaměstná ho v jedné z výzkumných kolonií, které šéfuje. Vysvětlí mu, čím se zde zabývají a zde se Jimmy setkává s „Crakeovými dětmi“ – uměle vyrobenými lidmi s upravenými geny, pozměněným myšlením, adaptabilním chováním. Stará se o ně Oryx – tajemná (z mého pohledu spíš omezená) mladá žena, kterou kdysi Crake s Jimmym poznali při sledování asijského dětského porna.

Jimmyho vzpomínky se střídají s popisem „přítomnosti“ – Jimmy již jako Sněžný muž žije na pobřeží poblíž Crakeových dětí. Chytá dešťovou vodu do lahví, krmí se starými zásobami, snaží se chránit před zdivočelými laboratorními zvířaty. Crakeovy děti vnímají Sněžného muže jako prostředníka mezi jejich světem a stvořiteli Crakem a Oryx.

Byla jsem z knihy opravdu nadšena. Líbilo se mi prolínání dvou časových linií – první – zpočátku idylický život ve světě posedlém dokonalostí, sterilitou a výkonem a druhou – popisem života na zemi obydlené jediným člověkem a laboratorně vytvořenými tvory přežívajícími mezi troskami lidské civilizace. Autorka se zamýšlí nad nebezpečným vývojem vědeckých oborů zabývajících se genetickou manipulací, nepřirozenou snahou o dokonalost, nesmrtelnost. Nebezpečí vidí v možném zneužití těchto objevů, které v rukou geniálních šílenců mohou napáchat ohromné nevratné škody. Zamýšlí se nad tím, zda by vůbec bylo možné s hrstkou přeživších obnovit život na planetě, jejíž nerostné zdroje byly již dávno vytěženy a veškeré informace uloženy v počítačích závislých na elektřině by pochopitelně byly nedostupné.

Oryx and Crake je první částí volné trilogie nazvané MaddAddam. Podle informací na wikipedii by měla vznikat televizní adaptace pro stanici HBO. Jsem velmi zvědavá a určitě si ji nenechám ujít, protože se chystám přečíst i další dva díly – The Year of the Flood a MaddAddam. Zdá se, že v českém překladu nevyšly, takže zainvestuji do knih v originále.

V den, kdy jsem tento román dočetla, jsem začala sledovat mysteriozní seriál Stranger Things. Mohu také vřele doporučit 🙂

Reklamy

6 thoughts on “Margaret Atwood: Oryx and Crake/Přežívá nejsmutnější

 1. Hmm… od Atwood som čítala zatiaľ iba Príbeh služobnice (jej snáď najznámejšie dielo) a to bolo pre mňa veľké sklamanie. Ale túto trilógiu si veľa ľudí chváli, tak možno skúsim aj ja, podľa tvojej recenzie by sa mi to mohlo páčiť. A vidím, že aj ty fičíš na Stranger thing? 🙂 Každý to tu voľajako spomína, hádam cez víkend na to aj ja teda mrknem, minulý víkend som dohnala časti z druhej série UnReal, asi jediný seroš, na ktorom som kedy fičala ja.

  Liked by 1 osoba

  1. Nepamatuji si, že bych od Atwood něco četla, toto bylo patrně naše první setkání. Líbilo se mi to moc. Postavy byly nemastné neslané, ale popisy prostředí byly skvělé, atmosféra výborná, napínavé scény a pak ten konec! Jsem fakt ráda, že jsem na tuto knihu narazila. Určitě toho od Atwood přečtu víc.
   Stranger Things se mi líbilo převelice. Velice podařený seriál. Dobře natočený, obstojné herecké výkony a úžasná atmosféra. Na seriály se dívám málo, ale tento mě opravdu pobavil. Snad se bude líbit i Tobě. Dej mi pak prosím vědět 🙂

   To se mi líbí

  1. Nedávno jsem počítala, kolik knih mi zbývá přečíst – poměrně vysoké číslo 😦
   Nejsem jediná, kdo v článcích uvádí i obálky cizojazyčných vydání, ale napadlo mě to samu od sebe, zjistila jsem to až posléze. Baví mě hledat třeba maďarské či finské obálky, ale většina knih do těchto jazyků bohužel nebyla přeložena 😦

   To se mi líbí

 2. Nečítala som od M. Atwoodovej všetko, čo napísala, ale všetko, čo som čítala, sa mi páčilo. A veľmi. Oryx a Crake som čítala tiež, v češtine, a rovnako ako ty som bola nadšená. Skvele vymyslený svet, mne sa páčili aj tie paralely k Biblickým príbehom o stvorení ľudí Bohom (aspoň ja som to tam teda videla 🙂 Vtedy, ako Oryx chodila za Crakeovými deťmi a vysvetľovala, kým sú, ako vznikli.) Rovnako ti možem odporúčať Příběh služebnice, tiež príbeh z fitkívneho dystopického sveta, aj Penelopiádu, aj keď to je iné kafe. Atwoodová je fakt výborná spisovateľka, musím sa ešte poobzerať aj po iných jej knihách… Alebo ako sa poznám, prečítať si tie, ktoré som už čítala 🙂

  Liked by 1 osoba

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s