Megan Mayhew Bergman: Almost Famous Women

Sbírka povídek o zajímavých ženách a jejich pohnutých osudech. Většina  se odehrává ve Spojených státech poloviny minulého století, jedna nás zavádí do Itálie začátku 19. století za nemanželskou dcerou Lorda Byrona. Mezi dalšími postavami pak najdeme herečky, spisovatelky, dobrodružky, ozdoby společenských večírků i obyčejné ženy, které se ocitly v blízkosti jiných slavných historických postav. Autorka si vybere určitý moment v jejich životě a vymýšlí si, co prožívali lidé pohybující se v jejich bezprostřední blízkosti.

Některé z postav jsou lesbičky, jejichž city jsou i nejsou opětovány. V jedné povídce se setkáváme s mužem transvestitou, který se stará o kdysi slavnou, nyní starou zahořklou malířku. Některé povídky mají jen několik málo stran – autorka naznačí, čím se dotyčná žena zabývá a jakým úskalím musí čelit v mužském světě (závodnice na motorce, zpěvačky v rasově smíšené kapele, siamská dvojčata). Nejvíc se mi líbil hned první příběh o siamských dvojčatech – herečkách, které s hořkostí vzpomínají na zašlou slávu. Jiné povídky jsem vyloženě přetrpěla – tu o nemanželské Byronově dceři vyprávěné z pohledu jeptišky, která se o ni v klášteře starala nebo poslední o rasově smíšené dívčí kapele.

V povídkách se toho většinou moc neděje. Děj není důležitý, podstatná je atmosféra, nálada, pocity hrdinek. Celá kniha se nese v melancholickém duchu, protože jednotlivé hrdinky rekapitulují svůj život nebo se s obavami dívají do budoucnosti. Trápí se nad ztracenou či neopětovanou láskou, promarněnými šancemi, nenaplněnými ambicemi.

Ráda bych si přečetla i první autorčinu povídkovou sbírku Birds of a Lesser Paradise. Jednu povídku jsem našla v pdf na internetu, tak se mi třeba podaří získat i zbytek 🙂

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s