Irvine Welsh: Pohlavní životy siamských dvojčat

Můj první román od Welshe. Během čtení jsem si několikrát říkala, že patrně i poslední, ale v poslední třetině knihy jsem změnila názor – přečtu si určitě pro srovnání i některý z těch, jež se odehrávají v UK. Děj Pohlavních životů autor zasadil do Spojených států, konkrétně do Miami – města posedlého dokonalostí: perfektními štíhlými těly, zdravou stravou, dokonalým bydlením, pestrým sexuálním životem a úspěchem. Místní televize žijí kauzou siamských dvojčat Amy a Annabel, která usilují o oddělení kvůli tomu, aby jedna z nich mohla mít plnohodnotný vztah se svým přítelem. Tato kauza je zajímavou paralelou ke vztahu mezi hlavními postavami Lenou a Lucy, které procházejí opačným vývojem.

Lucy – vulgární povýšená povrchní arogantní násilnická bisexuální trenérka ve fitcentru. Neměla jsem ji ráda již od první stránky a vážně uvažovala nad tím, že knihu odložím, protože nemám zapotřebí číst ten hnus, který se jí líhl v jejím úchylném psychopatickém mozku! Nežila ničím jiným než cvičením, počítáním kalorií, kritikou lidí s nadváhou a jinými viditelnými vadami na kráse. Jednou večer tato primitivní zlá žena (nebudu se uchylovat k vulgarismům, ač by v tomto případě byly na místě 😀 ) jela autem od svého přítele a na mostě viděla muže, který se zbraní pronásledoval dva jiné muže. Zasáhla a její akci přitom natočila na mobil Lena. Video pak poskytla policii a médiím, takže se z Lucy stala hvězda. Dostala nabídku na vlastní fitness TV program. Nicméně kauza se zkomplikovala, Lucy si to také dost pokazila svou prostořekostí a proto svůj vztek a frustraci přenesla na Lenu.

Lena – obtloustlá zakomplexovaná umělkyně původem z malého městečka kdesi v Minnesotě. S její kariérou to šlo z kopce zásluhou nevhodného partnera, který jí srážel sebevědomí a dokonce ji chtěl použít do svého výtvarného projektu. Využíval ji, její peníze a slávu a když ji vysál, odešel. Lena to řešila konzumací obrovského množství nezdravého jídla a tloustla a tloustla. Když způsobila Lucy problémy tím, že zveřejnila video, měla výčitky svědomí a snažila se jí nějak odvděčit. Začala za ní chodit do fitcentra a tím se znovu stala obětí dalšího psychopata – Lucy se rozhodla, že si z ní udělá svůj projekt a změní ji. Její metoda mi připomněla knihu Sběratel od Johna Fowlese. Příběh Leny a Lucy má však úplně jiný konec.

Lenu jsem měla moc ráda a celou dobu jsem s ní trpěla 😀 Intelektuálka, výtvarnice, měla jsem pochopení i pro její přejídání 🙂 Vadila mi její stylizace do roli oběti – byla slabá, nebránila se, nechala sebou manipulovat. Nejdřív nenápadně svými rodiči, pak milencem Jerrym. A nakonec Lucy!!! Ta mi byla skutečně odporná, s někým takovým bych se velmi nerada setkala ve skutečném životě – negativní násilnická žena, která lidi uměla jen urážet. Souviselo to s obdobím dospívání a snahou zavděčit se otci. Fascinovalo mě, jaké měla tato primitivní žena ohromné sebevědomí. Byla to sexuální predátorka – autor velmi často detailně popisoval sexuální scény, nejčastěji lesbické.

Ač jsem chtěla knihu několikrát odložit, tak jsem pokaždé narazila na něco, co mě motivovalo k tomu, abych pokračovala. Byla jsem zvědavá na Leninu proměnu a také trochu na to, jak to dopadne se srostlými sestrami. Konec mi vyrazil dech. Na jednu stranu jsem byla na Lenu pyšná, ale musím přiznat, že mě i dost zklamala. Šťastný konec bych od Welshe nečekala.

Knihu jsem si s sebou brala na aerobic. Dopolední hodiny občas začínají později a tak si vždy krátím čas četbou. Popisy Lucyiných praktik mě pokaždé aspoň trochu motivovaly během posilování 🙂 Přemýšlím, jakou knihu si s sebou vezmu příště 🙂

 

 

Reklamy

6 thoughts on “Irvine Welsh: Pohlavní životy siamských dvojčat

 1. Zní to zajímavě, ale ani téma, ani styl psaní by nejspíš nebyl nic pro mě 🙂 Ale docela mě zaujaly charakteristiky postav – kvůli nim bych do toho možná i šla, ale… ne. Jsou věci, které mám fakt problém překonat, a zrovna vulgarita v knihách je jedna z nich 😀

  Moc pěkná recenze!

  Liked by 1 osoba

  1. Chápu, chápu 🙂 S takovým množstvím vulgárních výrazů a takovou spoustou sexu jsem se ještě v knize nesetkala. Proto jsem chtěla knihu několikrát odložit.
   Další román od Welshe si jednou určitě přečtu, nicméně letos to tedy nebude ani náhodou 😀

   To se mi líbí

 2. „Lucy – vulgární povýšená povrchní arogantní násilnická bisexuální trenérka ve fitcentru. “ Ehm… a toto ťa namotivovalo chodiť do fitka? :))) Ako si sa k tejto knihe dostala? Výber zaujímavý, to sa musí nechať.

  To se mi líbí

  1. Já už na aerobik chodím pár měsíců, ale ta bestyjka mě přinutila si uvědomit, že když mám pocit, že už nemohu, tak zatnu zuby a ještě leccos zvládnu 🙂
   Od Welshe jsem si už dřív chtěla přečíst nejaký román a pak jsem v knihovně narazila na toto a bylo rozhodnuto 😀

   To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s