Katarina Bivald: Čtenáři z Broken Wheel doporučují

Introvertní Sara přicestuje ze Švédska do amerického Zapadákova navštívit svou dopisní přítelkyni Amy. Mladá dívka si se starou dámou píše o knihách, pro obě představuje literatura únik z reality. Sara nemá práci ani přátele, s rodiči si nerozumí a svět knih je pro ni bezpečným místem, z něhož se do světa vrací velice nerada. Amy literaturu milovala celý svůj život a na stará kolena, navíc v době, kdy je nemocná, je pro ni její švédská kamarádka příjemným rozptýlením a cení si ji jako vzácného přítele. Ve svých dopisech o městečku Broken Wheel ji seznamuje s jeho obyvateli, takže po příjezdu má Sara jakžtakž ponětí o tom, kdo je kdo a jaký je.

Po příjezdu čeká Saru velmi nepříjemné překvapení. Nemocná Amy zemřela. Sara neví, co dělat, kam jít. Amyini přátelé ji přemluví, aby zůstala u ní v domě. Dívka po pár dnech opustí dům, začne objevovat městečko a rozhodne se, že na Amyinu počest zde otevře knihkupectví. Většina místních se k tomuto nápadu staví značně skepticky, ale obchůdek si postupně najde své zákazníky i mimo městečko a všem začne být líto, že milá dívka bude muset odjet zpátky do Švédska, protože vyprší platnost jejího turistického víza. Rozhodnou se, že si Saru nechají a provdají ji v zastoupení zvoleného muže „za Broken Wheel“ 🙂 Musím přiznat, že mi nemastná neslaná Sara nijak nepřirostla k srdci. V Broken Wheel fakt museli být zoufalí, když si ji tak oblíbili. Patrně měla charisma, které mě prostě minulo.

Při čtení jsem si vyhledala pár knih, o kterých byla v románu zmínka. Některé vypadají velmi lákavě 🙂 Nejvíc mě zaujala ta část příběhu, kdy Sara objevuje městečko a pouští se do svého projektu. Poslední třetina knihy řešící vztahy mezi hlavními postavami už mi tak zajímavá nepřipadla. Bylo to příliš naivní a předvídatelné. Ale kniha byla tak milá (všude označována strašlivě znějícím titulem „feel-good román“), že jsem autorce odpustila i závěr s imigračním úředníkem a tancem na policejní stanici. Celý příběh je napsán jednoduchou formou, při čtení si rozhodně odpočinete, pobavíte a dokonce zapřemýšlíte, jestli byste se podobným způsobem nechtěli živit také 🙂 Když už ne na plný úvazek, tak aspoň jako brigádu 🙂

Milovníci severské literatury, odložte detektivky a jděte do toho – ideální román na prázdniny 🙂

Milá Saro, ptáš se, jestli knihy, nebo lidé. Musím přiznat, že je to těžká volba. Nevím, jestli lidé znamenají víc než knihy; rozhodně nejsou milejší, vtipnější nebo útěšnější…. ale přesto – ať se na to divám, jak chci, stejně nakonec musím zvolit lidi. Doufám, že s tím přiznáním neztratím veškerou Tvou důvěru. Za nic na světě nedokážu vysvětlit, proč mám tak špatný vkus a upřednostňuji lidi. Pokud přihlédneme jen k počtu, zvítězí bezpochyby knihy – za celý svůj život jsem milovala jen hrstku lidí, v porovnání s desítkami či stovkami knih (a to počítám jen ty knihy, které skutečně miluji, ty, z nichž má člověk radost už při pouhém pohledu na ně, ty, které nás vždy donutí k úsměvu bez ohledu na to, co se nám v životě zrovna odehrává, ty, ke kterým se člověk pokaždé vrátí jako k dávnému příteli a u nichž si přesně pamatuje, kde proběhlo první „setkání“; jsem si jistá, že víš, jaké mám na mysli). Ovšem těch pár lidí, které člověk miluje….. ti asi všechny ty knihy vyváží. 

Reklamy

14 thoughts on “Katarina Bivald: Čtenáři z Broken Wheel doporučují

 1. Mne sa náhodou to označenie „feel-good román“ veľmi páči a priznávam, bol to jeden z dôvodov, prečo som si kúpila e-knihu. 😀
  A presne tú poslednú vetu „Milovníci severské literatury, odložte detektivky a jděte do toho – ideální román na prázdniny :)“ som potrebovala počuť. Zajtra sa do knihy pustím.

  Liked by 1 osoba

   1. No tak hlavně si do té doby musím udělat řidičský průkaz 🙂 A knihy budu schovávat na půdě, v případě stěhování si budu muset někde pronajmout prostory, kde je budu do té důchodové doby skladovat. Takže spousta práce 😀

    To se mi líbí

 2. Autorka knížky prijede v listopadu do ČR, budeme s ní pořádat besedu v Praze a Brně. Kdyby ses chtěla přijít podívat a napsat nějaký report, rezervovala bych ti lístky. Klidně na celý festival – Dny Severu, pořádá Skandinávský dum. Kdyz tak na to mrkni. Jinak si s tvým blogem kratim cestu vlakem do Bratislavy. 🤓 tvoje recenze jsou super!

  Liked by 1 osoba

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s