Caspar Colling Nielsen: Dánská občanská válka 2018-24

Hlavním hrdinou románu je bezejmenný, bezmála pět set let starý muž. Účastní se projektu zaměřeného na výzkum kmenových buněk a s odstupem 450 let vzpomíná na válečné události, kterých se aktivně účastnil. Stručně řečeno – válku způsobila neopatrná politika bank, které poskytovaly půjčky a ty pak lidé nebyli schopni splácet. Politici do kritické ekonomické a sociální situace tehdy nijak nezasáhli a nespokojený lid se začal bouřit, až následně došlo k vlně násilí trvající téměř šest let. Oběťmi byli politici, bankéři a bohatí lidé, které povstalci mučili a po skončení války ty, kteří neuprchli, odsuzovali k trestu smrti.

V Dánsku kniha vyšla v roce 2013 a dočkala se nadšených kritik, dánskými deníky Berlingske a Politiken byla označena za jednu z nejlepších knih roku.

Je třeba si uvědomit, že to celé bylo možné jen díky tomu, že ceny nemovitostí stoupaly a všichni byli spokojení, včetně bankovních klientů. Bankám rostly výnosy, ředitelé i zaměstnanci dostávali bonusy, úvěrové společnosti vydělávaly balíky peněz a lidé bez příjmů si mohli dovolit vzít půjčku s nízkým úrokem a pořídit si pěkné bydlení, jehož cena stále stoupala. Problém spočíval v tom, že na začátku byly rizikové půjčky levné, potom ale začala narůstat úroková sazba, což vyvolalo krizi. Všechny ty umělé finanční produkty měly totiž nějakou hodnotu jen tehdy, když skuteční lidé skutečně spláceli své půjčky. Když se na tu dobu člověk podívá zpětně, byla to divočina. Je nepochopitelné, že takto ohromný průmysl, který měl rozhodující vliv na stav společnosti, vůbec mohl existovat tolik let zcela bez povšimnutí. 

Nejbližším tvorem, který s ním žije již 350 let, je border kolie Geoff. Zvířata, která se také účastnila výzkumného projektu, se naučila mluvit a přiblížila se tak lidem, kteří k nim velice přilnuli a byli si vzájemnou oporou.

Jednou z nejkomičtějších věcí, které můžu zmínit, je, že se mnoho z nás rozhodlo využít program na obnovu kmenových buněk i pro svoje domácí mazlíčky. Můj pes Geoff je třísetpadesátiletá border kolie. Vybral jsem si právě tuhle rasu, protože je ze všech plemen nejchytřejší. Geoff se naučil mluvit a číst. Jen neumí žádnou cizí řeč, ačkoliv jsem se ho snažil naučit francouzštinu, angličtinu, italštinu a španělštinu. Chápe toho ale hodně a umí daleko více slovíček, než sám tuší. Přestože je jeho inteligence na psa úžasná, neztratil svou věrnost ke mně. Je naprosto oddaný, dá se s ním diskutovat, a i když ne vše, co řekne, je zcela oslnivé, je to dostatečné zábavné. Často se zabývá triviálními úvahami o smyslu života. Nedávno se mě ptal, jestli považujeme za nechutné, když si psi vzájemně čichají k zadkům. To sice do jisté míry považujeme, ale přesto sami také rádi čicháme k zadkům jiných. Každopádně jsem něco podobného několikrát při různých příležitostech dělal, ačkoliv vždy v sexuálním kontextu. Psi to ale dělají pořád. Je to způsob, jakým se zdraví. Ale psi, kteří si jsou vědomi toho, že jsou psy, se za to často stydí. Cítí se nečistě, Geoff tedy v každém případě. Další pozoruhodná věc, která se u nich dá pozorovat, je, že sebereflexe vzniká až zároveň s řečí. A když už si někdo začne uvědomovat sama sebe, není cesty zpět. Vidím to na Geoffovi: bývá zahloubaný, úzkostný, přemýšlí, proč dělá to a ono, a pak už to raději nedělá. Určitou dobu měl Geoff depresi. Myslím, že to bylo tím, že si uvědomil hranici, kým může být. Že jeho tělo a instinkty, přirozenost či duše, nebo jak se tomu říká, je psí a že z tohoto vztahu nikdy neunikne. 

Sám hlavní hrdina se občas zamýšlí nad smyslem života. On ho vidí převážně v užívání si toho dobrého, co mu život přivede do cesty. Nikdy netrpěl nedostatkem, vždy byl velmi bohatý a během války to musel skrývat, protože žil se ženou, jež patřila k povstalcům, kteří bohaté lidi mučili nebo rovnou zabíjeli. Na majetku mu velmi záleželo a proto se s ní rozešel. Díky penězům si vlastně mohl dovolit život, jaký vede v době, kdy příběh vypráví. Prokládá ho historkami, které mu vyprávěli přátelé nebo Geoffovi kamarádi. Některé s příběhem samotným nemají moc společného, ale v jiných se dají vypozorovat nenápadné spojitosti s příběhem.

Líbilo se mi to – bylo to zajímavě pojaté téma. Co mi vadilo, bylo to, že hlavní hrdina byl takový nemastný neslaný, hodně si zakládal na přepychu, udržení svého životního stylu. Byl to pokrytec, svým způsobem zbabělec. Vzpomínal na svou dávnou lásku, takovou, jakou už nikdy víckrát nezažil. Zmínil, že má syna, ale mnohem důležitější pro něj byl jeho pes. S obyčejnými smrtelníky toho již neměl mnoho společného. Neměli mu co nabídnout a navíc se lidí jako on stranili. Báli se minulosti.

Těžko říct, jaký žánr tato kniha představuje – objevily se v ní filozofické myšlenky, pasáže jako z učebnice ekonomie pro střední školy, bajka, téměř pornografická povídka, halucinogenní příběh o rajčeti….. Upřímně řečeno mě překvapilo, že toto dílo vzniklo v Dánsku, přijde mi to takové spíš britské 🙂 A Geoff mi připomněl film, který jsem viděla loni v Karlových Varech – jmenoval se Humr a border kolie tam hrála jednu z vedlejších rolí:

 

 

4 thoughts on “Caspar Colling Nielsen: Dánská občanská válka 2018-24

    1. Bylo to dobré. I když přiznávám, že jsem od toho měla trochu větší očekávání.
      No, Humr……. co k tomu říct 😀 Je to velký, opravdu hodně velký úlet. Ve filmu hrají výborní herci – Rachel Weisz tam byla skvělá, ale to ona je snad v každé své roli. Jinak co se děje týče – poměrně hodně absurdní, docela kruté. Vůbec jsem nevěděla, co od toho očekávat. Stejně tak na tom byla většina diváků v promítacím sále v Karlových Varech a bylo velmi vtipné sledovat, jak to komu rychle myslí a jak lidem postupně ten vtip nebo ta hrůza docházejí 🙂 Ke konci jsme se i smáli, ale ne tomu, co se dělo na plátně, ale právě našim reakcím na to, co jsme viděli. Za shlédnutí to stojí, nicméně doporučuji si k tomu nalít sklenku něčeho na povzbuzení 🙂

      Liked by 1 osoba

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s