Gudrun Eva Mínervudóttir: The Creator

Sveinn se živí výrobou velmi realistických panenek v životní velikosti, mužských sexuálních hraček. Je to osamělá práce, jeho jediným kamarádem je věrný zákazník Kjartan. Po sebevraždě starého muže mu někdo začne telefonicky vyhrožovat a obviňovat ho, že tu smrt zavinil – jednalo se totiž o vlastníka jednoho z jeho výtvorů.


Jednoho rána mu před domem zastaví auto a z něj vystoupí Lóa. Potřebuje vyměnit píchlou pneumatiku. Potřebovala se projet, vyčistit si hlavu, odpočinout si. Je rozvedená matka dvou dcer – mladší veselé Íny a starší psychicky nevyrovnané Margaret. Sveinn jí nabídne pomoc, ona se u něj mezitím opije a usne. Když se probudí, bloumá po domě, najde dílnu a ukradne Sveinnovu nejlepší pannu. Napadne ji, že by mohla rozptýlit Margaret, dělat jí společnost. Sveinn krádež brzy odhalí a vydá se pro svou pannu.
Román o osamělosti, beznaději, touze po přátelství, lidské společnosti. Myslím, že pro Island je toto všechno velmi typické. Ta nízká hustota osídlení, lidé žijící na vzdálených samotách, zima, tma, pastviny s koni, elfové 🙂 Líbilo se mi, že příběh byl vyprávěn z pohledu obou hlavních postav. Oba byli uzavření, každý z nich si žil ve svém vlastním světě. Sveinna pohltila jeho práce, samotářský život mu vyhovoval. Lóa se uchýlila k alkoholu, aby unikla z každodenních starostí o svou dceru.

Gudrun Eva Mínervudóttir se narodila na Islandu v roce 1976 a román The Creator – Skaparinn – vyšel v roce 2008. Za svou tvorbu získala několik literárních cen.

skaparinncreatorgudrun-eva-minervudottir-tusitala

Reklamy

4 thoughts on “Gudrun Eva Mínervudóttir: The Creator

    1. Ano, ulítlé to je. Ale je to spíš smutné, výroba panen je tam jen okrajovým tématem. Hlavním tématem je problém v komunikaci s lidmi, s vyjádřením pocitů, ale bylo tam i pár vtipných momentů spjatých právě s tím neobvyklým povoláním 🙂 Kdybys chtěla, tak Ti knihu mohu půjčit 🙂

      To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s