Andrew Davidson: Srdce netvora

Hlavním hrdinou románu je bezejmenný mladý muž, jenž při havárii pod vlivem drog a alkoholu utrpí velmi těžké popáleniny. V nemocnici se rozhodne, že po propuštění spáchá sebevraždu. Před nehodou totiž svou kariéru postavil na tělesné kráse – byl hercem a režisérem pornografických filmů. Na oddělení popálenin ho jednoho dne navštíví mladá žena, která tvrdí, že v Německu ve čtrnáctém století byli milenci. Marianne Engelová je pacientkou na psychiatrickém oddělení a tak ji popálený muž ze začátku i bere, postupně však začíná být vtahován do jejích příběhu a propadne jejímu znepokojivému kouzlu. Srdce netvora je autorovou prvotinou, kniha vyšla poprvé v roce 2008 a byla přeložena do třiceti jazyků.

k1 k2 k3

Hlavní linka příběhu byla nezajímavá – narcistický sobecký muž neschopný hlubšího citu se musí vyrovnat se svým postižením. Na jeho nelehké cestě mu pomáhají lékaři a bláznivá žena. Čtenář se dozvídá podrobnosti o jeho zraněních a léčbě (občas mi z toho bylo nevolno – autor velmi živě popsal, jak ke zranění došlo – měla jsem pocit, že cítím ten žár, pach, v těchto pasážích se vyloženě vyžíval, podobně hrozné byly i popisy operací). Po nečekaně úspěšné léčbě z nemocnice odejde k Marianne – zatímco jeho stav se zlepšuje, její se zhoršuje. Trpí patrně schizofrenií a odmítá se léčit. Je nadanou sochařkou, do procesu tvorby ze sebe dává úplně vše – po fyzické stránce velmi strádá a jejímu svěřenci se nedaří jí pomoci. Žena tvrdí, že do fantastických soch podobných chrličům vkládá svá srdce.

Zajímavější a čtivější byly příběhy vyprávěné Marianne – o tom, jak se podle ní poprvé setkali v klášteře v Engelthalu ve 14.století. Jak pro něj překládala Dantovo Peklo. Pak mystické příběhy odehrávající se v různých dobách v různých částech světa, s jejichž hrdiny se pak popálený muž setkává v děsivé vizi provázející jeho abstinenční příznaky po vysazení morfia.

Tuto knihu jsem si přečetla na základě doporučení z Goodreads – popis děje zněl zajímavě. Reakce čtenářů byly dvojí – buď knihu vychvalovali do nebes pro její originalitu nebo jí naopak vyčítali její  nedostatek, autorův styl psaní, nereálnost příběhu a plytkost. Chápu oba tábory, já sama se nacházím někde mezi. Každopádně vhodné čtení pro dlouhé deštivé podzimní víkendy, kdy člověk touží po dobrodružství 🙂

Reklamy

6 thoughts on “Andrew Davidson: Srdce netvora

  1. Trochu lacinější to je, je to napsané jednoduchou formou (nebo tak přeložené, těžko říct). Na začátku knihy se čtenář dozvídá spoustu informací o zranění, léčbě, hlavní hrdina je chytrý, hodně sečtělý (což má původ v jeho smutném dětství), takže je to poměrně sofistikované. Postupně to ale sklouzne do naivity – ty příběhy se dobře čtou, ale nemají žádnou hloubku. Je velmi nepravděpodobné, aby psychicky narušená osoba vedla takový život, o jakém autor píše.
   Mezi young adult bych to neřadila. Je to odpočinkové čtení, žádná vážná literatura. Pusť se do toho jen za předpokladu, že máš chuť na něco nenáročného, protože víš, že Tě čeká něco, u čeho si hoooodně dlouho neodpočineš (tisícistránková Atlasova vzpoura v mém případě 🙂 )

   To se mi líbí

   1. No jestli já to nakonec vůbec dočtu 🙂 Řekla jsem si, že pokud mě to do strany 100 nezaujme, tak se do toho nebudu nudit. Jdu do toho bez přípravy – o autorce pouze vím, že byla průkopnicí filosofického směru. Nicméně toto tvrzení:

    Její vize člověka jako nezávisle přemýšlejícího, sebevědomého individualisty, ukotveného pevně v objektivní realitě, spolu s její filosofií ,,pro život na zemi“ ovlivnily životy milionů čtenářů a stály na počátku filosofického hnutí, které má stále rostoucí vliv na americkou společnost

    mě docela navnadilo 🙂

    To se mi líbí

  1. Určitě se na to podívám, ale až za nějaký čas. Včera jsem začala číst. Nebude to procházka růžovým sadem, ale je to dobře napsané a skvěle přeložené. Obdivuji ji (zatím 🙂 ). že byla schopna napsat tak obsáhlé dílo pokrývající tolik témat.

   To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s