Marisha Pessl: Vybrané okruhy z mechaniky pohrom

Sedmnáctiletá Blue van Meer je velmi chytrá, sečtělá, poněkud plachá dívka žijící jen se svým otcem. Ten je profesorem politologie a zastává názor, že by se kvalitního vzdělání v jeho oboru nemělo dostávat jen studentům prestižních univerzit a proto velmi často mění svá působiště a s dcerou se neustále stěhují po celých Spojených státech. Je to velmi pohledný muž v nejlepších letech a tak je stále obletován spoustou žen. Blue jim říká June Bugs – vztah s jejich otcem nikdy nemá dlouhého trvání. Nedlouho po přistěhování do města, v němž má Blue dokončit střední školu a otec učit, se v obchodě seznámí s učitelkou dějin filmu – Hannou Schneider. Ta si Blue velmi oblíbí a přizve ji do svého klubu – Bluebloods – v němž se scházejí její oblíbení studenti. Blue mezi ně příliš nezapadá, ale jejich pravidelných setkání se účastní. Hanna je zvláštní žena opředena spoustou tajemství. Blue je jí svým způsobem fascinována a Hannina smrt jí otřese. Ona jediná nevěří, že spáchala sebevraždu a snaží se pátrat na vlastní pěst.

Blue mi byla velmi sympatická, introvertní knihomolka – někoho takového jsem si prostě nemohla neoblíbit 🙂 Život s výstředním otcem pro ni nebyl snadný, ale na druhou stranu ji hodně obohatil – otec podporoval její intelektuální rozvoj, měli spolu velmi pěkný vztah. Maminka zemřela, když byla Blue malá. Zahynula při dopravní nehodě – byla unavená a usnula za volantem. Blue a otci po ní zůstala jen sbírka motýlů, kterou jednoho dne při hysterické scéně zničila jedna otcova zhrzená milenka.

Hanna Schneider byla zvláštní žena, samaritánka, sběratelka veteše, milenka o mnoho let starších mužů. Na jednom večírku, který ve svém domě pořádala, se utopil jeden z hostů. Jednalo se o nešťastnou náhodu, nicméně Blue měla jisté pochybnosti. Snažila se o ní získat více informací, ale ty byly většinou zmatené, protichůdné. Po její smrti zjistila, že jí lhala i o ostatních členech Bluebloods. Snažila se pátrat na vlastní pěst, nevěřila, že Hanna spáchala sebevraždu. Tím, že kontaktovala dceru muže, jenž zahynul na večírku, získala důležité informace a posléze se dostala na stopu tajné organizace, o niž se v jedné části své vědecké kariéry zajímal i její otec.

Některé části románu byly rozvláčné, ale v poslední třetině knihy dostal příběh spád a konec knihy byl velmi překvapivý. Knihu jsem četla v angličtině, takže jsem patrně neocenila všechny odkazy na různá literární díla či historické události. Román se odkazy a citacemi jen hemží. Každá kapitola nese název klasického díla světové literatury. Není to příliš snadné čtení, nicméně pro introvertní dospívající, kteří mají rádi sofistikovanější literární díla, je to čtení jako stvořené.

The phenomenon of Dad interacting with a beautiful woman was always an odd, sort of uninspired chemical experiment. Most of the time there was no reaction. Other times, Dad and the woman might appear to react vigorously, producing heat, light and gas. But at the end, there was never a functional product like plastics or glassware, only a foul stench. Jeden z mnoha zajímavých postřehů hlavní hrdinky.

Never try to change the narrative structure of someone else´s story, though you will certainly be tempted to, as you watch those poor souls in school, in life, heading unwittingly down dangerous tangents, fatal digressions from which they will unlikely be able to emerge. Resist the temptation. Spend your energies on your story. Reworking it. Making it better. Increasing the scale, the depth of content, the universal themes. And I don´t care what those themes are – they are yours to uncover and stand behind – so long as, at the very least, there is courage. Guts. Those around you can have their novellas, their short stories of cliché and coincidence, occasionally spiced up with tricks of the quirky, the achingly mundane, the grotesque. A few will cook up a Greek tragedy, those born into misery, destined to die in misery. But you, my bride of quietness, you will craft nothing else that epic with your life. Out of all of them, your story will be the one to last. Tatínkova moudrá slova.

k1k3k2

2 thoughts on “Marisha Pessl: Vybrané okruhy z mechaniky pohrom

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s