Richard Ford: Kanada

Román odehrávající se začátkem šedesátých let v Americe vypráví o rodině Parsonsových – otec bývalý pilot amerického letectva, matka učitelka, dospívající dvojčata Dell a Berner. Již na samém začátku se dozvíme o loupežném přepadení banky a následném uvěznění rodičů, kteří to zbytečné přepadení zpackali a byli uvězněni. Dlouze se rozebírají rozdílné povahy rodičů – otec naivní žoviální budižkničemu, matka nemastná neslaná zneuznaná intelektuálka. Ani jeden z nich nezapadá do malého městečka Great Falls v Montaně, kde se rodina v době přepadení nachází. Berner touží po útěku z reality sňatkem se svým přítelem, vypravěč Dell je samotář, šachista a včelař 🙂 Vedou poměrně nudný, nezajímavý život, z nějž se každý snaží uniknout svým vlastním způsobem.

kanada I. kanada IIRichard Ford


Po uvěznění rodičů Berner uteče do San Francisca a Della odveze matčina přítelkyně do Kanady ke svému bratrovi Arthurovi. Dell se tak ocitne v malé osadě, v níž mu dělá společnost jen podivný míšenec Indiána Charlie (patrně transvestita), zaměstnanec Arthura Remlinga – majitele hotelu. Jeho minulost je opředena tajemstvím, které mu Charlie postupně odkrývá. Čekala jsem něco temnějšího, dobrodružnějšího, myslela jsem, že po tom Dell bude muset pátrat a nebude mu to naservírováno na stříbrném podnose. V poslední části knihy se Dell chystá do důchodu a naposledy jede navštívit svou vážně nemocnou sestru. Bilancuje svůj život, oba se zamýšlejí nad tím, jak by se jejich životy vyvíjely, kdyby jejich rodiče nespáchali ten zbytečný čin.
Nelíbilo se mi to – bylo to sice čtivé a dobře přeložené (Jiří Hrubý), ale vadil mi styl vyprávění – vždy jsme se dozvěděli, co se stane a pak jsme se k tomu zdlouhavě propracovávali přes velmi detailní psychologické popisy postav a prostředí. Rodiče mi byli velmi nesympatičtí, naivní, bylo jim kolem pětatřiceti a vzali se, protože otec přivedl matku do jiného stavu a překazil jí její plány – byla intelektuálka původem z židovské rodiny, chtěla studovat, psát básně a ne se neustále stěhovat od jedné letecké základny ke druhé. Chtěla Beva opustit, ale nenašla k tomu dost sil či odvahy, těžko říct. Nicméně k sebevraždě ve vězení později odvahu našla! Dell byl dobrý pozorovatel, všechno kolem sebe popisoval do nejmenších detailů, nad vším přemýšlel. V poslední části knihy je se svým životem spokojen, dařilo se mu víc než jeho sestře, která neměla štěstí na muže a nebyla schopná se usadit, ta na mě působila zahořklým dojmem. Poznačila jsem si pár pasáží z této části knihy, které jsem zde chtěla odcitovat, ale nestihla jsem si je nascanovat, takže nic 🙂
Richard Ford se narodil ve městě Jackson, ve státě Mississipi 16.2.1944. Velkou část svého dětství ale prožil u svého dědečka v Little Rock v Arkansasu. V šestnácti letech ztratil otce, který zemřel následkem infarktu. V jeho díle se několikrát vyskytla postava chlapce, který rychle dospěl.
Po ukončení studia na Michiganské státní univerzitě nejdříve pracoval jako učitel. Přes dobré kritiky se jeho první knihy příliš neprodávaly, a proto se začal živit jako novinář. Když ztratil práci jako novinář, vrátil se ke psaní knih a napsal knihu The Sportswriter o neuspěšném spisovateli, který se stane novinářem. Přitom prožívá emocionální krizi způsobenou smrtí svého syna. Tímto dílem se v roce 1986 dostal mezi 5 nejlepších knih v časopise Time a finalistou PEN/Faulknerovy ceny za beletrii. V roce 1995 za knihu Independence Day získal jak PEN/Faulknerovu cenu, tak Pulitzerovu cenu. Jeho zatím poslední román Canada vyšel v roce 2012.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s