Americká televize zfilmuje životopis Patti Smith, bude z něj seriál

Podle životopisu písničkářky Patti Smith vznikne nový televizní seriál. Oznámila to stanice Showtime, která získala práva na adaptaci knihy. Vzpomínková próza Just Kids, v níž Smith popisuje především svůj vztah s fotografem Robertem Mapplethorpem, roku 2010 ve Spojených státech obdržela prestižní Národní knižní cenu. V Česku ji o rok později v překladu Jaroslava Riedela vydalo nakladatelství Dokořán pod názvem Jsou to jen děti.

jk I. jk II jk iii

„Bude to příběh Patti a Roberta a lidí, kteří žili v jejich světě,“ uvedl podle agentury AP David Nevins, prezident televize Showtime. O práva na adaptaci byl podle něj v branži „značný zájem“.

„Televizní seriál na Showtime nám dovolí více prozkoumat jednotlivé postavy a věnovat se příběhovým linkám, které se do knihy nevešly,“ uvedla Smith, podle níž formát televizního seriálu nabízí nebývalou vypravěčskou svobodu. Scénář píše producent John Logan, jenž pro televizi Showtime pracoval již na seriálu Penny Dreadful. Na scénáři se bude přímo podílet i Smith, která se knihu spolu s Loganem poprvé pokusila adaptovat již před čtyřmi roky.

Patti Smith momentálně dokončuje svůj druhý životopis, tedy vlastně nepřímé pokračování knihy Just Kids. Pod názvem M Train by jej mělo 6. října vydat nakladatelství Knopf. Kniha se soustředí na osmnáct klíčových „zastávek“ v nedávném životě Smithové, jak nakladatelství uvedlo.

Jedna z kapitol vylíčí návštěvu písničkářky v takzvané Case Azul v Mexiku, tedy bývalém domově a dnes muzeu malířky Fridy Kahlo. V další se Smith ocitne v Berlíně na setkání spolku průzkumníků Arktidy. Kniha dále popíše, jak si Smith koupila letní dům v newyorském sousedství Far Rockaway krátce předtím, než místo před třemi roky zdevastoval hurikán Sandy. V jiné kapitole se Smith zastaví u hrobů básníků Jeana Geneta, Sylvie Plath a Arthura Rimbauda. Kniha rovněž odvypráví příběh manželství Smith s kytaristou Fredem Smithem, který roku 1994 zemřel ve věku čtyřiačtyřiceti let. „Nemám na srdci velký příběh rokenrolového života, sexu a drog,“ uvedla Smithová. „Možná mám ale lepší příběh.“

Knihu doprovodí černobílé polaroidové fotografie, jež si Smith v okamžicích, o nichž píše, pořizovala. Podle hudebních časopisů děj M Trainu začíná v dnes již neexistující kavárně Cafe ‚Ino v newyorské Greenwich Village, kam Smith každé ráno chodila psát. Propagací knihy stráví Patti Smith celý říjen a listopad, po USA má naplánováno devatenáct večerů, na nichž bude předčítat a podepisovat.

/článek ze stránky art.ihned.cz z 12.8.2015/

Pattiin román Just Kids se mi líbil velice, skvěle přiblížil atmosféru New Yorku konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Život bohémů, rozervaných umělců a různých podivných individuí 🙂 NY je vlastně další hlavní postavou autobiografického románu. Máte pocit, že se procházíte ulicemi, sedíte v parku s prázdným žaludkem a přemýšlíte, kde seženete peníze na jídlo a na nájem. Hlavním motivem knihy je vztah Patti a jejího partnera fotografa Roberta Mapplethorpea. Těším se velice. Jsem zvědavá, kdo bude Patti hrát – dovedu si v její roli představit Emmu Stone 🙂

e I. e II

4 komentáře: „Americká televize zfilmuje životopis Patti Smith, bude z něj seriál

      1. Nikdo jiný se podle mě na tuto roli typově nehodí. Nedávno se mi dostal do ruky časopis, v němž se sešly články o Davidu Bowiem a Tildě Swinton. A právě Tilda byla označena jako velmi vhodná kandidátka na případný biografický film o Bowiem 🙂 Souhlasím a právě jsem si uvědomila, že bych chtěla vidět film o Bobu Dylanovi s Cate Blanchet, takže díky za připomenutí 🙂

        Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s