50. MFFKV

Na festival do Karlových Varů jezdím již několik let. Je to taková třešinka na dortu, odměna za dlouhých dvanáct měsíců čekání. Festivalem každý rok oficiálně začíná léto. Několik bezstarostných dní vyplněných mou oblíbenou aktivitou – sledováním filmů 🙂

Celebrity jsme neviděly, protože kvůli nim na festival nejezdíme. Od rána do večera totiž sedíme v kinosálech, občas tam usneme, ale nijak nás to neodradí od dalších melancholických rozvláčných výletů do jiných světů.

Nebudu se zmiňovat o všech filmech, ale jen o těch, které mě zaujaly. Prvním byla animovaná pohádka Malá z rybárny

Příběh na motivy pohádky Malá mořská víla od Hanse Christiana Andersena mě nadchl svým zpracováním. Byl zasazen do současnějšího prostředí – přístavní čtvrť, v níž jsou noční kluby, prodávají se drogy a potulují různé podivné existence. To vše tvořilo kulisu nadčasového příběhu – přelétavý suchozemec zlomil srdce vodní víle. Skvělá animace kladoucí důraz na detaily, tak to mám ráda. Precizností mi připomínala filmy studia Aardman.

Dalším je Zero – maďarsko-česko-německá koprodukce. Příběh z blízké budoucnosti ukazuje radikální ekologické aktivisty bojující se společností, která zahubila včely.Divoké, bez dialogů, spousta násilí, ale zajímavý nápad.

Last Summer – italský poetický snímek popisující poslední čtyři dny, které má Japonka Naomi dovoleny strávit se svým malým synem na luxusní jachtě pod dohledem posádky, která není na její straně. Po rozvodu se svým bohatým evropským manželem byla přinucena souhlasit s tím, že se syna vzdá. Nedozvíme se, co se stalo, proč ji rodina přinutila k něčemu tak krutému. Krásné neobvyklé prostředí. Trailer je bohužel v italštině 😦

Další evropský koprodukční snímek (Litva, Francie, Nizozemí) Sangailé vyprávěl o jednom létě mladé dívky, která přijede se svými rodiči na chatu na venkov. Na přehlídce letecké akrobacie se seznámí s Auste, užívají si spolu letních radovánek a stanou se z nich milenky. Ve filmu zazněla tato píseň, kterou jsem si okamžitě zamilovala – škoda, že k ní není nějaký pěkný videoklip:

Vergine giurata – velmi zajímavý snímek odehrávající se v horské vesnici v Albánii a v italském městě. Obě místa jsou spojena postavou hlavní hrdinky, která se na rodila jako dívka, ale na konci dospívání přijala identitu muže. V horách, kde v Albánii žila, muži k ženám neměli žádný respekt a ona se rozhodla složit slib a stát se nedotknutelnou pannou. Po smrti příbuzných vyhledá v Itálii svou sestřenici a pomalu si začne zvykat na svou staronovou identitu. Představitelka hlavní role – italská herečka Alba Rohrwacher – předvedla v této roli skvělý výkon.

Hrúttar – islandský příběh o dvou bratrech – chovatelích ovcí, které nebezpečná nemoc jejich zvířat přinutí po spoustě let nepřátelského mlčení znovu spojit své síly. Ve filmu se objevilo i pár vtipných momentů – komunikace prostřednictvím pasteveckého psa, ovce ve sklepě, odvoz opilého promrzlého bratra do nemocnice ve vidlici traktoru.

Posledním filmem, který jsme letos zhlédly, byla bizarní černá komedie nazvaná Humr. V blízké budoucnosti jsou lidé, kteří nemají partnera, odváženi do sběrných center, v nichž si musí během 45 dní najít partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního uvážení. Skvělé herecké obsazení, hodně černý humor, občas jsme nevěřili, že jsme schopni se něčemu takovému vůbec smát!

Letos mě k mému velkému zklamání žádný z filmů nenadchl tak, že bych se těšila, že ho uvidím ještě jednou. Bohužel jsme se nedostaly ani do mého oblíbeného sálu v karlovarském divadle. Na druhou stranu jsme viděly hodně filmů v krásně zrestaurovaném Národním domě v samém centru města. Atmosféra byla skvělá jako vždy,zhlédly jsme i naši oblíbenou znělku s Judo Lawem :), vyfotily se ve Smilebox budce vedle studia Radiožurnálu, proběhl i oběd a pospávání na festivalovém deníku v parku u Thermalu a poslední večer si zatančily a popíjely drinčíky na párty ve Finlandia stanu 🙂 Za rok na shledanou? No, uvidíme 🙂

mffkv

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s