Gabrielle Zevinová: Příběhy opředený život A. J. Fikryho

Milý příběh o knihkupci, který na malém ostrově Alice vede knihkupectví nazvané Ostrov. Je vdovec, zahořklý pijan. Jeho život se nečekaně změní, když jednoho dne v obchodě najde malou holčičku se vzkazem, že se o ni její matka již nemůže dál starat a nechává ji v knihkupectví, protože chce, aby z ní vyrostla čtenářka. Z protivného a zlého muže se jakoby mávnutím kouzelného proutku stane obětavý otec, najde si přátele a znovu se ožení.

 bookstoregzhorizontalsmaller

Každá kapitola začíná doporučením povídky, kterou A. J. vybral pro Mayu. První je povídka od Roalda Dahla Skopové na porážku, ocenila jsem připomínku povídkové knihy J. D. Salingera Devět povídek, ty se mi kdysi hodně líbily. Mou nejoblíbenější postavou byl policista Lambiase, životem zklamaný strážce zákona a nadšený čtenář detektivek Jefferyho Deavera, který se časem propracuje ke klasice.

Hlavní postavy jsou úzce spojeny s literaturou – obchodní zástupkyně vydavatelství, spisovatel, nadšení členové čtenářského klubu, učitelka literatury. Moc se mi líbí představa malého ostrova, jehož obyvatelé jsou spojeni láskou k literatuře, scházejí se na literárních čteních a vášnivě diskutují o knihách. Kouzelná představa, nicméně v dnešní době poměrně naivní. Stejně jako celá kniha. Skutečně by úřad sociální péče svěřil malé dítě nepraktickému vdovci? Navíc velmi chytré dítě, kterému stačí ke štěstí sedět na podlaze obchůdku a prohlížet si obrázkové knihy? Čímž podstatně zvýší tržby obchůdku, do kterého dřív chodili jen ti, kterým nevadil opovržlivý postoj majitele? Vyřešení záhady smrti Mayiny matky a zázračné objevení ztracené knihy v jednom už na mě bylo trochu moc. Čekala jsem, že to bude více literárnější – víc odkazů na knihy, méně sentimentu. A že hlavní hrdina bude muset v životě překonat více nástrah, že jeho život nebude „jen“ opředený příběhy, ale že jich také mnohem víc prožije. Nicméně doporučuji všem, kteří mají chuť se pobavit víceméně milou knihou se zajímavým námětem. Je to odpočinkové čtení na léto (já jsem knihu přečetla během dvou horkých červencových večerů) nebo na Štědrý večer místo nějaké bezduché pohádky.

Gabrielle Zevinová se narodila v roce 1977, vystudovala anglickou a americkou literaturu na Harvardově univerzitě a žije v LA. Příběhy opředený život A. J. Fikryho je zatím jejím posledním románem. Vzhledem k tomu, že se jeho hlavní hrdina netají odporem k debutům, literatuře pro mládež a příběhům vyprávěným ze záhrobí, její prvotinu Někde jinde (vyšla v roce 2009 v Mladé frontě a nebudu ji očividně číst ani já 🙂 ) byste v jeho knihkupectví hledali marně.

2 komentáře: „Gabrielle Zevinová: Příběhy opředený život A. J. Fikryho

    1. Počkej, až na knihu narazíš v knihovně 🙂 Měla jsem velká očekávání a pak jsem byla trochu zklamaná. Koupila jsem si ji v bazaru na Databázi knih a asi ji tam brzy budu znovu prodávat i já. Ještě jsem ji slíbila jedné kamarádce, tak uvidím, jak se bude líbit jí.

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s