Jessie Burton: Miniaturista

Na konci 17. století vládly Amsterodamu peníze, přísná morálka a náboženské předsudky. Osmnáctiletá Petronella sem přijíždí za svým manželem – o dvacet let starším Johannesem. Ten je v den jejího příjezdu někde na obchodní cestě, tak je mladinká nevěsta přivítána pouze jeho přísnou sestrou Marin, služkou Cornelií a černošským sluhou Ottou. Jako svatební dar posléze od svého odtažitého a věčně nepřítomného manžela dostane domeček – přesnou kopii jejich domu. V tehdejších „Zlatých stránkách“ si pak najde kontakt na miniaturistu, kterému pošle požadavek na další zařízení domečku. Miniaturista jí pak začne posílat i předměty a postavičky, které si Nella neobjednala. Tyto rekvizity s mrazivou přesností předvídají budoucnost obyvatel skutečného domu a Nellu sleduje tajemná žena. Poté, co Nella zjistí, co je příčinou odtažitého chování jejího manžela, celý její život a představy o šťastném a naplněném životě se zhroutí. Nečekanou oporu najde v Marin a Cornelii, Otto z domu uteče – nechce, aby se na rodinu kvůli jeho jinakosti obracela nechtěná pozornost. Johannes se dostane do sporu se svým dávným přítelem a jeho ženou kvůli prodeji cukru a tento spor se pak stane zástěrkou pro jeho uvěznění a následný trest.
Nečtu historické romány, vybírám si pouze příběhy ze současnosti nebo z druhé poloviny dvacátého století. Kdysi jsem se snažila číst Egypťana Sinuheta, ale nešlo to, nudila jsem se. Tento román odehrávající se koncem 17. století se o tehdejší situaci otřel jen tak letmo, takže jsem ho jako historický vůbec nevnímala, vzala jsem si z něj jen to, co jsem chtěla. Hlavní důraz byl kladen na vztahy mezi jednotlivými členy domácnosti – uzavřeným Johannesem, jeho chladnou nepřístupnou sestrou Marin, prostořekou služebnou Cornelií a tajemným Ottou. Tvrdohlavý Johannes ani stále svobodná Marin se do tehdejší doby příliš nehodí. Jsou pod neustálým drobnohledem tehdejší bigotní společnosti zosobněné pastorem Pellicornem. Černoch je pro místní obyvatele velkou raritou, dítě zplozené ze svazku s běloškou by zde bylo zatraceno. Zámořské objevy ještě patrně nepřinesly větší rozhled a svobodu. Líbilo se mi to tajemné napětí. Trochu mě obtěžovala dějová linka sledující nezdařený obchod s cukrem manželů Meermansových, ačkoliv byl pro další vývoj příběhu důležitý. Všechny postavy i události měly svůj význam. Konec byl velmi smutný, na druhou stranu se však otvíraly nové možnosti pro ty, kteří přežily a vyšly ze všech strastí posíleni.

Autorka románu Jessie Burton se narodila v roce 1982. Studovala na Oxfordské univerzitě a divadelní akademii v Londýně, pracovala jako herečka a asistentka v City. Podle informace z její webové stránky svůj literární debut napsala právě tehdy 🙂

miniaturista II.amsterdam

Reklamy

One thought on “Jessie Burton: Miniaturista

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s