Miloš Urban (Max Unterwasser): Michaela, Události v klášteře svatého Anděla

Zločinec na útěku najde útočiště v maličkém ženském klášteře obývaném pěti řeholnicemi. Každý den plní funkci matky představené jiná jeptiška. Některé z nich si za ním přicházejí uspokojovat své sexuální potřeby, v čemž jim S. velmi ochotně pomáhá. Ženy jsou zvrácené podivínky, nejzvláštnější je Michaela – tajemná skrývající se šestá sestra. S ní se S. setkává až na konci svého pobytu, kdy mu je přislíbena svoboda poté, co úspěšně projde zkouškou, kterou mu Michaela připravila.

Urbana mám ráda, jeho knihy se čtou velmi dobře, má zajímavé nápady, ale toto přehnal. Dočetla jsem se, že román představuje „záměrně drastické, místy dokonce pornografické podobenství o střetu těch, které Bůh zanechal na tomto světě a odešel vytvářet světy jiné. Miloš Urban považuje Michaelu za svůj nejtemnější, ale i nejvíce náboženský text. Lze ho číst jako erotický horor i jako ironickou alegorii o vítězství lásky a dobra nad zlem a nenávistí.“ Vyšel poprvé v roce 2004 pod pseudonymem Max Unterwasser, Urban si tehdy netroufal přiznat se k autorství tohoto textu. Vůbec se nedivím, je to poměrně brutální a nevkusné. Jsem ráda, že jsem román nečetla dřív, už bych si od Urbana asi nic nepřečetla. Jdu se rychle odreagovat prohlížením Deníku Dity P. 🙂

Reklamy

6 thoughts on “Miloš Urban (Max Unterwasser): Michaela, Události v klášteře svatého Anděla

  1. Boletus Arcanus měl skvělý potenciál, ale jak do toho začal míchat politiku, tak šla úroveň dolů! Jeho poslední román Přišla z moře bylo také velké zklamání. Až si od něj zase někdy budu chtít něco přečíst, tak si znovu přečtu Stín katedrály, ten se mu podle mě podařil nejlépe.

   To se mi líbí

   1. Jo, jo, ta politika mi v tom vadila hodně, přišlo mi to dost trapný. Do Přišla z moře jsem po BA už neměl odvahu. Jsem zvědavej na to Urbo Kune, kéž by to zas stálo za to.

    Liked by 1 osoba

 1. Vypadá to dobře, podle všeho to bude pecka hlavně po výtvarné stránce. Knihovník jménem Mikuláš Jelen ve mně zatím nebudí velkou důvěru :), ale román má velké ambice a navíc by se v něm měla objevit všechna má oblíbená témata, tak snad nebudeme zklamaní a já mu toho Jelena nakonec odpustím 🙂 Letos čas tak strašně rychle letí, že se ani nenadějeme a kniha bude na pultech a se čtenáři na lavičkách 🙂

  To se mi líbí

 2. Tak jo, čas přiznat, že Urbana fakt nemusím 😀 Četla jsem od něj Poslední tečku za Rukopisy a jediný pocit, který mi z toho zůstal je, že to bylo hrozně otravné… Štve mě tím, jak popisuje ženské postavy. Nelíbí se mi styl, jakým píše. A ta jeho literární mystifikace v tomto románu byla sice dobře vymyšlená, ale taky překombinovaná. Takže Urbana už nečtu.
  Ale je pravda, že graficky se mi jeho knihy líbí moc! Je to takové milé zpestření na knižním trhu.

  To se mi líbí

  1. Po grafické stránce vždycky lahůdka. Mrzí mě na něm, že ta svá díla nechává často sklouznout do lacinosti – většina románů je na vysoké intelektuální úrovni – je tam spousta informací z historie, kulturní odkazy a pak to zakončí nějakou krvavou řeží nebo sexuálními hrátkami hodnými pokleslé literatury.
   Mně se jeho styl vždycky líbil, ale pokaždé jsem po přečtení knihy byla zklamaná, že to skončilo tak, jak to skončilo – jako laciný krvák zkombinovaný s předchůdcem 50 odstínů šedi 😦

   To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s