Čekání na Lina

Světová knihovna Odeon vydává skvělé knihy, málokdy udělám chybu, když po některém z jejích titulů sáhnu v knihovně. Na Čekání na Lina už jsem měla nějakou dobu spadeno a byla jsem nadšená, skvělá kniha. Je to příběh lékaře Lina a zdravotní sestry Man-ny, kteří se seznámí v nemocnici v čínském městě Mu-ťi. Lin je mladý nadějný ženatý lékař, který se však oženil jen kvůli tomu, aby udělal radost rodině – jeho žena je obyčejná prostá venkovanka, s níž měl podle všeho pohlavní styk jen jednou, když přijel do vesnice na dovolenou. Později litoval toho, že s jejich dcerou Chuou nestrávil víc času, když byla malá. Man-na o něj velmi stála, byla to vlastně ona, která iniciovala jejich sblížení. V té době nebylo snadné dosáhnout rozvodu, bylo to něco, co tehdejší společnost odsuzovala, bylo to naprosto nepřípustné. O rozvodu se vědělo jak v nemocnici, tak ve vesnici, kde dokonce bratr jeho ženy zorganizoval malou demonstraci. Lin a Man-na se mohli vzít až poté, co uběhlo 18 let, po které žili manželé odloučeně. Mezitím spolu Lin a Man-na mohli být jen v areálu nemocnice, nikam spolu nemohli chodit, nelíbali se, ani nemilovali. Jejich vztah se mezi zaměstnanci nemocnice nedal utajit, brzy je začali považovat za oficiální pár, někteří je však odsuzovali. Lin s Man-nou se pokoušeli svůj vztah ukončit, Man-na se snažila si najít jiného partnera, ale ani jeden z pokusů nevyšel. V té době se velmi přísně pohlíželo na sexuální život žen, takže Man-na byla panna, dokud ji neznásilnil pacient, s nímž se Lin seznámil, když sám jako pacient ležel na infekčním oddělení a kam za ním Man-na docházela a oba se s násilníkem spřátelili. Nahlásit znásilnění bylo problematické, společnost by odsoudila ženu, ne viníka. Man-na se svěřila své přítelkyni a ta to řekla manželovi, který v opilosti tajemství vyzradil. V celém románu se vlastně stále řeší pomluvy, špehování, absolutní absence jakéhokoliv soukromí, donášení, podplácení, nedostatek zboží, nutnost mít na vše povolení. Žít v tehdejší době muselo být nesnesitelné. No, tak dál 🙂 Lin nakonec získá svolení k rozvodu od ženy, pomůže jí a jejich dceři najít byt a práci ve městě. V té době již nejsou ani on ani Man-na nejmladší, Lin se občas pozastaví nad tím, jak Man-na zestárla, navíc i zahořkla. Po svatbě dojde na pochybnosti, navíc nemá téměř žádné sexuální zkušenosti a manželčina vášnivost ho překvapuje, znepokojuje, unavuje. Když Man-na ve 44 letech otěhotní, nejdřív se snaží ji přemluvit k potratu, ona však odmítá a porodí dvojčata – Rybníčka a Potůčka. Porod ve vyšším věku ji vyčerpá, již dříve měla problémy se srdcem a specialista jí nedává přílišné šance, dokonce se domnívá, že jí nezbývá moc času. Lin se o ni musí starat, aby se nevyčerpala, nicméně sám velmi strádá, jak fyzicky, tak psychicky. V předvečer Jarních svátků jde navštívit svou bývalou ženu a dceru, opije se a vyznává své bývalé ženě lásku a slibuje, že po smrti Man-ny se k ní vrátí. Když ráno vystřízliví a vrátí se k Man-ně, je zmatený svými city.

Moc se mi to líbilo, nádherná kniha. Občas bývám netrpělivá a přeskakuji popisy krajin, různých detailů. Když mi nejsou sympatičtí hlavní hrdinové, tak někdy přeskakuji i pasáže popisující jejich nářky, nerozhodnost. Tady se občas také takové pasáže objevily, ale tentokrát jsem nevynechala ani řádek, ten příběh byl krásně napsaný, každá věta měla své místo. Víc se mi líbil Lin, Man-na mi moc sympatická nebyla, ač jsem žena, nedokázala jsem s ní ztotožnit, i když mi jí bylo líto, že tak velkou část svého života obětovala čekání na člověka, s nímž se ani nepolíbila, který v ní každý rok vzbuzoval naději, která se naplnila až po dlouhých osmnácti letech. Ke konci knihy byla pasáž, v níž Linův vnitřní hlas vnáší pochybnosti ohledně jeho rozhodnutí se s Man-nou oženit:

Hlas stále mluvil. Ano, čekal jsi tolik let, ale proč?

Uvědomil si, že na to nemůže dát žádnou uspokojivou odpověď. Ta otázka ho vyděsila, protože to znamenalo, že všechny ty roky čekal na něco mylného.

Já ti řeknu, co se vlastně přihodilo, mluvil hlas. Všechna ta léta jsi čekal tupě, jako náměsíčník, postrkovaný a popotahovaný názory ostatních lidí, různými tlaky zvnějšku, svými iluzemi, oficiálními pravidly, jež jsi přijal za vlastní. Na scestí tě dovedla tvoje pasivita a tvoje trápení, věřil jsi, že to, co ti nechtěli dovolit, je to, po čem touží tvé srdce.

Lin až užasl. Na chvíli ztratil slova. Potom začal sám sebe proklínat. Blázne, osmnáct let jsi čekal, aniž jsi věděl na co a proč. Osmnáct let, nejlepších let svého života, a ta jsou teď pryč, promrhána a ztracena, dovedla tě jen k tomuto prokletému manželství. Jsi opravdu blázen k pohledání. 

Co tedy teď? zeptal se hlas.

Zhluboka si povzdychl, nevěděl, co dělat, ba zda vůbec má smyls se snažit něco dělat. Slzy mu začaly téct po tvářích až do koutků úst. Čas od času zvedl ruku a otřel si je. Začaly mu mrznout uši, narazil si tedy kožešinovou čepici a přes uši si dal její klapky.

Potom se v jeho mysli vynořil obraz Man-ny z doby, kdy jí bylo těsně před třicítkou. Měla vzrušenou a živou zářící tvář. Na dlaní držela malou zelenou žabičku, jejíž tlamička se otvírala a zavírala. Několik nebesky modrých vážek poletovalo kolem ní, a jejich křídla vydávala vrčivý zvuk. Když Lin natáhl ruku, aby se dotkl zad žáby, ta vyskočila a zmizela v průzračném potůčku, jenž protékal okolo okraje baklažánového pole. Man-na se otočila a podívala se na něho, její oči byly zamžené citem a láskou, jako by byly plné tajemství, jež s ním chtěla sdílet. Konce jejích rozpuštěných vlasů byly mírně nadzdvižené teplým vanoucím větříkem, a odhalovaly hedvábnou šíji. Jak jiná byla teď! Uvědomil si, že to dlouhé čekání ji muselo hluboce změnit – z příjemné mladé ženy se stala zoufalá dračice. Bez ohledu na to, co Lin k ní teď cítil, byl si jistý, že ona ho vždycky milovala. Možná že to byla právě ona ne plně opětovaná láska, která ji srážela níž a níže. Nebo to bylo utrpení a nejistota, jež zakoušela při tom dlouhém čekání a jež zředily její něžnou a jemnou povahu, unavily její naděje, zničily její zdraví, otrávily její srdce a umrtvily v ní všechno krásné. 

Hlas opět přerušil jeho přemýšlení. Ano, miluje tě. Ale není to právě toto vaše manželství, co ji ničí?

Snažil se odpovědět. Chtěla rodinu a děti, nebo ne? Určitě toužila zoufale po lidském teple a po blízkosti, jejíž každý kousíček mohla snadno pokládat za lásku. Ano, byla úplně slepá vůči pravdivému obrazu věcí, vždycky věřila, že on ji miluje. Ona vůbec neví, jak opravdu vypadá muž, který miluje ženu.

Srdce ho začalo bolet. Najednou mu došlo, že vlastně nikdy nemiloval žádnou ženu celým srdcem, oddaně, a že byl vždy tím, kdo byl milován. To byl zjevně důvod, proč toho tak málo věděl o lásce a o ženách. Jinými slovy, byl vlastně citově dosud nevyzrálý. Jeho instinkt a schopnost vášnivě milovat odplynuly ještě dříve, než mohly rozkvést. Kdyby aspoň jednou v životě opravdu celým srdcem a celou duší miloval, i když by mu to mohlo zlomit srdce, rozrušit mysl, způsobilo by to, že by žil jakoby v mlze, tvář by měl zalitou slzami a tonul by v zoufalství. 

5 thoughts on “Čekání na Lina

 1. „Občas bývám netrpělivá a přeskakuji popisy krajin, různých detailů.“ Taky jsem občas netrpělivá, ale vždy se tím nakonec prokoušu. Kdybych přeskočila, bála bych se, že mi něco unikne, i když asi vlastně ne. 😀 A měla bych pocit, že jsem knihu nepřečetla celou. 😀

  To se mi líbí

   1. Já se asi zase chystám přeskakovat 🙂 Mám rozečtený román Dějiny světla. Líbí se mi hodně, ale teď je tam kapitola nazvaná Intermezzo a jsou to jen postřehy, popisy, které pro děj nejsou nijak podstatné. Mají jen vyvolat určitou náladu. Začetla jsem se včera večer a to ve mně vyvolala náladu hodně melancholickou. Po sledování dnešních odpoledních zpráv na nic takového nemám chuť!!! Kapitolu přeskočím a pak se k ní třeba vrátím. Nebo taky ne.

    To se mi líbí

   2. Jojo, typická funkce intermezza – bylo to tak třeba i v Máji, nikam děj neposouvalo.
    Uvidíš, třeba se k tomu vrátíš. A když ne, nic se neděje. Každá hlava je jiná. Já mám ale raději, když to „dotáhnu do konce“ a čtu vše pěkně popořadě. A když mě něco nudí, alespoň se můžu těšit na větší akci! 🙂

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s